Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

8. december 2023 | Marína
| -11°C

Šport

Rajecko - Teplický triatlon bilancuje vydarený 21. ročník

Aktuálny ročník sa rozhodli organizátori pre radikálne skrátenie trate, keď z pôvodných 67 kilometrov na bicykli to bolo zrazu len 27 kilometrov, no s poriadnym prevýšením či adrenalínom v lesnom prostredí. Okrem tejto novinky tradične panovala výborná nálada a hlavne odkaz do neba tragicky zosnulému Antonovi Dobešovi (†50), že jeho memoriál tu bude ešte dlhé roky na znak veľkej úcty k jeho osobnosti.

17.05.2022 | 14:45

VEČNÝ ODKAZ DO NEBÍČKA

Počas uplynulej soboty sa za pekného počasia uskutočnil v Rajeckých Tepliciach už 21. ročník populárnej regionálnej akcie. „Zmenili sme trasu, čomu sme prispôsobili aj trochu menšiu propagáciu. Nechcel som, aby sa mi postrácali ľudia a spravili by sme si miernu hanbu, radšej som chcel komornejšiu akciu. Cez pandémiu nám chodili podobné počty, no na druhej strane sme našli čaro pretekov. Som rád, že po nultom ročníku v roku 2001 sa nám to z klubovej akcie kamarátov rozvinulo na krásne preteky. Ako sme postupne rástli, prichádzala rodina, tak sme chceli akciu aj zrušiť, no prišiel rok 2013 a Tóna (Antona Dobeša – pozn. autora) zavraždili. Teraz máme 9. ročník jeho memoriálu a aj takto ho pozdravujeme do neba. On bol jeden z našich najaktívnejších organizátorov, všetko každý rok vybavil a bolo to tip-top. Bohužiaľ, po tomto nešťastí sme sa podujali v jeho odkaze naďalej pokračovať,“ povedal nám hlavný organizátor triatlonu Róbert Baránek.


 

 

POVINNÉ PIVO DÁVNO STOPLI

V minulosti si na akcii museli športovci povinne odpiť víťazstvo, pretože okrem športu sa pilo aj pivo. Tomu časom aj pre rôzne okolnosti natrvalo odzvonilo. „Pôvodne to bola menšia recesia, keď sa išlo na bicykli 67 kilometrov, liezlo sa na štyroch trasách a na dvoch zastávkach sa pilo pivo. Potom sa zmenil cestný zákon, keď na bicykli sa môže zobrať preukaz a pre nás to bolo už veľké riziko, že niekomu v podmienkach súťaže prikazujeme piť alkohol. Dali sme dva ročníky dobrovoľný výber medzi pivom a kofolou až nakoniec po narastajúcom množstve áut na cestách sme prešli na čisto športový charakter. Aktuálne bicykel, lezenie a beh je určite výborná voľba. Sme radi,  že táto regionálna akcia má svoje miesto a chodia k nám ľudia z rôznych kútov Slovenska či zavítali aj medzinárodní účastníci,“ dodal Baránek a do ďalších rokov si želá nasledovné. „Chceme to určite udržať, len by chceli zdvihnúť úroveň pretekov elektronickou časomierou. To si však vyžaduje viac sponzorov, viac propagácie. Verím však, že budúci ročník budeme môcť hodnotiť opäť ako vydarený.“


 

 

 

Výsledky v jednotlivých kategóriách

Lezenie – ženy: 1. Ľubica Bolibruchová, 2. Aneta Kianičková, 3. Monika Domovcová

Lezenie – muži: 1. Bruno Gardlo, 2. Tomáš Porubský, 3. Peter Pagáč mladší

Bike – ženy: 1. Dana Hrošová, 2. Jana Krajčovičová, 3. Marika Valientová

Bike – muži: 1. Michal Brodňan, 2. Marián Bucha, 3. Samuel Zachar

 

 

KTO BOL ANTON DOBEŠ (†50)?

Slovenskí horolezci Anton Dobeš a Peter Šperka boli v lete 2013 členmi ukrajinskej expedície aj s gruzínskou účasťou na Nanga Parbat (8125 m). Počas výstupu do tretieho tábora sa Šperka necítil dobre. Na druhý deň, 22. júna, s ním Dobeš zostúpil do základného tábora. Pár hodín nato tábor prepadli teroristi. Zastrelili jedenásť ľudí, medzi nimi aj obidvoch Slovákov. Anton Dobeš bol rodákom z Rajeckých Teplíc, kde prežil podstatnú časť svojho detstva a rannej dospelosti a bol bratom Petra Dobeša, vtedajšieho primátora Rajeckých Teplíc či súčasného poslanca Národnej rady Slovenskej republiky.

Autor: Juraj Vnuk, redaktor

Foto: Ľubomír Rendár

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod