Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

2. február 2023 | Erika, Erik
| -1°C

Rozhovory

ROZHOVOR - Netradičná dovolenka priamo na mori: Za normálne peniaze tony skvelej zábavy

Žilinčan Roman Štaffen (49) organizuje zábavu na mori. Uznávaný žilinský skipper či skôr kapitán lode v rozhovore pre Žilinský večerník porozprával o svojich skúsenostiach, ktoré sú pre nás suchozemcov niekedy až nepredstaviteľné.

31.08.2022 | 11:55

Nemám žiadne skúsenosti s loďou, ako sa ku vám dostanem?

Je dôležité si zvoliť formu oddychu. Ak si celoročne vyťažený manažér potrebuješ sa odrezať od okolitého sveta či zabaviť sa so skupinou priateľov, tak je oddych na lodi ideálny aj so zvolenou destináciou i cenovou náročnosťou. Bežný človek má predstavu, že to stojí miliardu, ale ja venujem segmentu pre bežných ľudí. Cena sa vyrovná obyčajnej dovolenke v tureckom rezorte.

Tento segment zábavy vyhľadáva mnoho Žilinčanov?

Samozrejme, Slováci a Česi vo veľkom. Je paradoxom, že ľudia z prímorských krajín sa na more nehrabú, lebo vedia, čo dokáže, ale my suchozemské červy zo stredu Európy si myslíme ako dobre vieme čítať počasie, ovládať loď a ľudovo, „vieme s prírodou vybabrať“. Zo Žiliny chodí veľa ľudí, kto chce, ten vie. Štvorčlenná rodina si vie prenajať skippera s loďou za normálnu sumu a skutočne to nie je problém.


 

Rodinu nemám, ale napríklad šiesti kamaráti chceme takto oddychovať cez leto, bude to drahý špás?

Okolo 600 – 700 eur na hlavu za týždeň pri obsadení šiestimi ľuďmi. Pokiaľ vidím, že zábava je v norme, tak si na lodi môžete robiť, čo chcete. Naučíte sa základy, vyskúšate si kormidlovanie a zažijete určite pekné chvíle.

Kde najradšej chodia Žilinčania? Chorvátsko je jasná jednotka?

Najviac Stredoeurópania volia Chorvátsko, lebo za 7 až 10 hodín ste autom v najbližšom prístave. Chodí sa napríklad do Grécka lietadlom, kde je teplejšie a nie je problém s počasím, pričom objavíte nepoznané miesta. Pre normálnych smrteľníkov je to nepredstaviteľné - od krásnych pláži až po zaujímavé reštaurácie.

Lockdown ste asi strávili na mori, celkovo vás osobne v Žiline stretnúť je unikát. Ste už skôr pravý morský vlk než suchozemský občan?

Stretnete ma, ale skutočne len občas. Je to moja práca. Loď je sebestačne zariadená, môžeme na nej byť dva týždne bez kontaktu s ostatným svetom. Veľa klientov  takto rozmýšľa a aj počas lockdownu využili takéto služby. Čas trávili na mori.


 

V dnešných neistých časoch máte veľa starostí s týmto biznisom?

Každá práca má svoje riziká, akonáhle niečo vybočí, tak to musíme riešiť. Všetko má svoje nuansy. Dostanem na loď neprispôsobivého človeka, tak ho musím prispôsobiť (smiech). Veľmi rýchlo však zistí, že to nie je pre neho a druhýkrát sa nevráti.

Aké negatívne skúsenosti sú najčastejšie pri podobných plavbách?

Sú dva typy ľudí.  Od tých, ktorí prídu na more a neodídu. Potom ďalší prídu raz  a už sa nevrátia. Nič medzi tým neexistuje. Napríklad, existuje morská choroba a napriek tomu si prvá skupina povie, že stojí to za to, aby takto oddychoval. Zo skúsenosti viem, že morská choroba sa dá podchytiť a  za tri dni vie byť človek v pohode, potom si zvyšok plavby užíva skvele. Samozrejme, stalo sa aj, že klient dostal relatívne vážny priebeh a tam iba treba počkať, vydržať. Aj počasie tiež pripraví veľa prekvapení.

 

 

Kto je Roman Štaffen?

Vek: 49

Rodinný stav: ženatý, manželka Adelka, tri deti

Obľúbená dovolenková destinácia: Grécko v lete, chladnejšie napríklad Škótsko, kde za deň zažijete štyri ročné obdobia.

Obľúbené jedlo: biftek

Na ľuďoch milujem: mne je jedno, aký je človek, len nech nie je sprostý

Na ľuďoch neznášam: ľudská hlúposť

Typická vlastnosť: vraj viem byť pokojný a empatický

 

Autor: Juraj Vnuk, redaktor

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod