
Ako predseda OOCR Rajecká dolina a poslanec sa aktívne angažujete v rozvoji regiónu. Čo pripravuje oblastná organizácia pre Rajeckú dolinu v roku 2025?
Aj tento rok prinášame množstvo atraktívnych projektov pre návštevníkov, turistov aj miestnych obyvateľov. Chcem upriamiť pozornosť na pripravované projekty v CykloRAJ, či sprievodcovské brožúry – podobne ako vlani, aj tento rok vydáme tri nové: pre Čičmany, Rajec a tematického sprievodcu „Kam s deťmi v Rajeckej doline.“ Čaká nás tiež realizácia troch nových náučných chodníkov – v Kunerade, Ďurčinej a medzi Kamennou Porubou a Konskou. Veľmi sa teším aj na spustenie sprievodcovských služieb v Čičmanoch a na spoluprácu pri otvorení Múzea Jozefa Gabčíka v Poluvsí. Otvorenie letnej sezóny sa uskutoční tento rok v Rajci, kde pripravujeme divadelné spracovanie histórie mesta. Ďalším zaujímavým pripravovaným projektom je budovanie cykloprístreškov pri cyklotrasách v Rajeckej doline.
V Rajeckej doline už niekoľko rokov je zaujímavým produktom projekt CykloRAJa. Na čo sa môžu cyklisti tešiť v tomto roku?
CykloRAJ je našim nosným cyklistickým projektom niekoľko rokov a už druhý rok intenzívne pracujeme na projekte cyklomagistrály Rajecká dolina – konkrétne na jej druhej etape: Rajecké Teplice – Rajec – Fačkov – Čičmany. Tento rok pripravujeme územnú dokumentáciu a verím, že sme sa tak priblížime sa k samotnej výstavbe. Cyklomagistrála je pre región kľúčová nielen z hľadiska bezpečnosti a mobility, ale aj ako silný impulz pre cestovný ruch. Návštevníkov poteší aj nové cyklovideo o CykloRAJi, cyklistické podujatia ako ŠKODA MTB maratón, SKALY MTB & horolezecký triatlon či cyklojazdy, prvá z nich bude už 18. mája v spolupráci s MTBikrom. Pripravujeme aj novú cyklotrasu smerom na Sačné.
História a tradície patria medzi bohatstvá regiónu. Ako ich podporujete?
V OOCR rajecká dolina kladieme veľký dôraz na zachovanie a podporu našich tradícií. Rajecká dolina je výnimočná svojou históriou, preto sme vytvorili produkt historického turizmu, ktorý návštevníkom približuje významné miesta regiónu. Vlani sme vydali sprievodcu históriou kúpeľného mestečka Rajecké Teplice, ktorý mal veľký ohlas. Tento rok naň nadväzuje sprievodca „Historická prehliadka mesta Rajec“, ktorého uvedenie plánujeme na 15. júna počas slávnostného otvorenia letnej sezóny, spojené s divadelným spracovaním histórie mesta a stredovekým jarmokom. Chystáme aj brožúru „Maľované Čičmany“, mapujúcu architektúru čičmianskych domčekov a odkaz Dušana S. Jurkoviča. Taktiež rozbiehame v Čičmanoch v letnej sezóne sprievodcovské služby a workshopy čičmianskej výšivky, výroby čičmianskych papúč, spracovania dreva a spracovania vlny. Aktivity v Čičmanoch sú súčasťou kooperačného projektu s Vlkolíncom. Mňa ako predsedu a poslanca ŽSK nesmierne teší, že sa takto prepoja dve unikátne lokality nášho kraja. A to nie je všetko z aktivít v oblasti historického turizmu v našej doline. Ďalšou témou je tradícia SNP v Kunerade kde budeme na jeseň pokračovať s náučným chodníkom a replikou partizánskych strieľní. Aktivity nadväzujú na repliku partizánskeho bunkra, ktorý sa nám podaril zrealizovať minulý rok z dotácie MO SR. Už tento rok robíme kroky na to, aby sme spoločne s hradom Lietava mohli budúci rok 2026 slávnostné otvoriť sezónu na hrade s novinkami ako napríklad brožúra sprievodcu hradom Lietava v rámci našej dlhoročnej spolupráce.
Rajecká dolina má aj čarovnú prírodu a mnoho prírodných skvostov, ktoré stále lákajú na objavovanie. Čo by ste nám v tejto oblasti dali do pozornosti?
Príroda v Rajeckej doline je rozhodne čarovná a určite si dovolím vyzdvihnúť náučné chodníky, ktoré v tomto roku pripravujeme. Jedná sa o náučný chodník s názvom Včelári Rajeckej doliny, ktorý sa bude nachádzať medzi obcou Kamenná Poruba a Konská a bude venovaný téme významu včiel a včelárov pre ekosystém Rajeckej doliny. Ďalším náučným chodníkom v Rajeckej doline, ktorého realizácia je takmer vo finále je náučný chodník na vrch Sokol v obci Ďurčiná. Veľkým úspechom je aj vybudovanie vyhliadkových mól nad mokraďou v Čičmanoch, ktoré sme vlani realizovali. Tým sme nielen obnovili biotopy v oblasti a urobili zásahy na elimináciu vysychania mokrade, ale aj možnosti edukácie o mokradiach či možnosti trávenia voľného času v malebnej prírode Rajeckej doliny.
Skvostom Rajeckej doliny sú nepochybne kúpele. Tie v Rajeckých Tepliciach sú podľa odporúčaní návštevníkov najlepšími na Slovensku. Ako vnímate pozíciu kúpeľov pre rozvoj cestovného ruchu?
Kúpeľníctvo je perlou nielen pre Rajeckú dolinu ale aj pre celé Slovensko. Ja ako člen zdravotníckeho výboru a podpredseda komisie kúpeľníctva MZ SR si uvedomujem obrovský potenciál termálnych liečivých zdrojov a produktu kúpeľníctva na Slovensku. Roky som pôsobil ako riaditeľ SLK Spa Aphrodite Rajecké Teplice a dovolím si tvrdiť, že aj v rámci Rajeckej doliny sú tieto kúpele srdcom a tvoria nenahraditeľný produkt aj pre cestovný ruch a turizmus. Teší ma, že práve vedenie Spa Aphrodite Rajecké Teplice sa každý rok snaží priniesť novinky pre svojich návštevníkov a klientov a vytvára tak vysoko kvalitnú ponuku nielen v rámci kúpeľnej starostlivosti, ktorá je vyhľadávaná nielen návštevníkmi zo Slovenska, ale aj klientelou zo zahraničia. Nie náhodou sa práve kúpele v Rajeckých Tepliciach v hodnotení návštevníkov umiestňujú na 1. mieste spomedzi všetkých kúpeľov na Slovensku.
Okrem samotného cestovného ruchu sa významne angažujete v rámci dopravnej infraštruktúry, či už je to diaľničný privádzač alebo výhybňa Konská. Môžete nám k tomu viac povedať?
Diaľničný privádzať je mojou srdcovou záležitosťou už od roku 2019. Spoločne so zástupcami regiónu som túto tému otvoril a nesmierne ma teší, že počas aktívnej práce v uplynulých rokoch sa nám podarilo dostať až do štádia, kde aktuálne MD SR vyhodnocuje ponuky na zhotoviteľa. Ja pevne verím, že už v najbližších mesiacoch budeme môcť informovať verejnosť a na jeseň roku 2025 slávnostne „poklepať“ kameň. Táto významná investícia v hodnote viac ako 76 miliónov EUR by tak bola krôčik pred samotnou realizáciou z čoho sa osobne veľmi teším. Železničná trať Rajec – Žilina má pre nás veľký význam z hľadiska integrovanej dopravy ako aj z hľadiska rozvoja regiónu. Preto som ako predseda OOCR a poslanec NR SR apeloval na Ministerstvo dopravy a Železnice SR vo veci výhybne v obci Konská. Som rád, že sa tento projekt podaril a prebiehajú prípravné práce. Výhybňa zabezpečí zvýšený takt prepravy a so železnicou máme aj ďalšie rozvojové plány aj v súvislosti s históriou a múzeami o ktorých verím, budem môcť v blízkej dobe informovať.
Vieme o vás, že ste vášnivý cyklista. Máte pri toľkých povinnostiach čas aj na bicykel?
Úprimne? Je to vskutku náročné. Avšak mám skvelú manželku, ktorá má pre moju prácu pochopenie a je mi oporou. Vďaka tomu dokážem skĺbiť vysoké pracovné tempo s rodinou. Každú voľnú chvíľu sa snažím venovať mojim krásnym dvom dcérkam, dvojičkám a manželke. A keď zostane chvíľa voľna, sadnúť na bicykel po náročnom týždni je príležitosťou na načerpanie nových síl práve v našej nádhernej Rajeckej doline.