
Žilinská univerzita už po dvanásty raz privítala mladú generáciu bádateľov v rámci letnej jazykovej školy Akadémie Leonarda Da Vinciho. Tohtoročná téma Weather Busters premenila 72 detí vo veku 7 až 15 rokov na nadšených klimatológov a objaviteľov počasia. V dvoch turnusoch spoznávali hurikány, tornáda, horúčavy i snehové búrky a učili sa, ako môže človek porozumieť a reagovať na meniace sa klimatické podmienky.
„Klimatická kríza je výzva, ktorej čelíme tu a teraz. Prečo by sa teda aj budúca generácia nemohla stať súčasťou jej riešenia?“ vysvetlila výber témy hlavná koordinátorka akadémie Mgr. Zuzana Dorušová z Ústavu celoživotného vzdelávania UNIZA.
Deti si vyrobili vlastné tornádo, sledovali prúdenie vetra vo veternom tuneli pod vedením Ing. Mateja Prišča a vyskúšali si predpoveď počasia v štúdiu Fakulty elektrotechniky a informačných technológií. Odborným garantom nahrávok bol doc. Ing. Martin Vaculík, PhD., ktorý sa postaral o technickú stránku i réžiu.
Program spestrila online diskusia s pilotkou a študentkou UNIZA Bc. Kristýnou Kyjovskou z Britskej Kolumbie, počas ktorej deti zistili, ako ovplyvňuje počasie leteckú dopravu. V druhom turnuse priblížil nástrahy horského počasia horský sprievodca a záchranár Ing. František Mrázik.
Týždeň plný hier, experimentov a kreatívnych výziev vyvrcholil slávnostným odovzdaním diplomov, ktoré deťom odovzdal prorektor pre vedu a výskum prof. Ing. Pavol Rafajdus, PhD. Nechýbala ani tradičná výsadba pamätného stromu v areáli univerzity.
„Chceli sme deťom priblížiť, ako funguje počasie a aký dopad má správanie ľudstva na klímu a budúcnosť celej našej planéty. Je dôležité, aby sa naučili čeliť reálnym výzvam – a zážitkové učenie je pre nich tou najlepšou cestou,“ dodala Dorušová.