
„Snažíme sa byť každý rok kreatívni a dať po-hodám nový smer či posolstvo. Tentoraz vznikla pesnička, ktorú sme zverejnili cez médiá a sociálne siete – bola to akási čerešnička na torte tohto ročníka. Pomohla nám s ňou aj umelá inteligencia, ktorá doladila rytmiku a hudbu. A myslím, že zafungovala perfektne,“ povedal organizátor Jozef Juriš.
Podujatie opäť potvrdilo svoju silu spájať ľudí všetkých generácií. Návštevníci si užili tradičné súťaže, koncerty, chutné občerstvenie aj spoločné zážitky v priateľskej atmosfére. Vďaka finančnej podpore z grantových schém mesta Žilina a ŽSK vedel organizátor v spolupráci s DPMŽ opäť zabezpečiť bezplatnú kyvadlovú dopravu, a tak eliminoval problémy s parkovaním. Rovnako zdarma bol opäť aj vstup na celé podujatie, čo ocenili najmä rodiny s deťmi. „Podľa odhadov prešlo Trnovskými po-hodami počas víkendu asi 5-tisíc ľudí. Keď porovnám minulé roky, kedy sme mali okolo tritisíc návštevníkov, je to skutočne skok. Teší nás, že ľudia sa vracajú a prichádzajú aj noví,“ doplnil Juriš.
Od gulášu až po Queen Show
Sobotné dopoludnie patrilo najmä súťaži vo varení gulášu, ktorú vyhrala farnosť Trnové. Dopĺňal ju futbalový turnaj a ľudová hudba. Slávnostné otvorenie odštartovalo popoludňajší program plný športu a tvorenia – detské stanovištia, maľovanie na tvár, jumping a vystúpenia gymnastiek zo žilinského GAF-u prilákali množstvo najmenších návštevníkov. Za zvládnutie všetkých stanovíšť navyše deti získali voľnú vstupenku na kolotoč.
Hudobnú časť otvorila kapela Dobrý ročník, nasledovala Nová Stopa, Peter Juhás & band a večer vyvrcholil energickým vystúpením Queen Show, ktoré rozprúdilo zábavu pod pódiom.
Po ňom sa o výbornú náladu postaral aj René Rendy & Cico band, ktorý si na pódium pozval najmenších divákov a spieval s nimi chytľavé tóny – ich úsmevy a spontánnosť chytili za srdce nejedného dospelého. Večer uzavrela legendárna tombola, ktorá musela byť rozdelená na 3 časti, keďže sa žrebovalo takmer 80 výhier. Tí najšťastnejší výhercovia sa môžu tešiť z nového notebooku, elektrickej kolobežky, zlatých či strieborných šperkov alebo vstupov do najlepších wellness v okolí. Potom sa o zábavu až do neskorých nočných hodín postaral DJ Jany.
Nedeľa v znamení tradícií a vďaky
Druhý deň po-hôd začal slávnostnou svätou omšou a krojovým sprievodom, ktorý sprevádzala bubnová show Campana Batucada. Na pódiu sa predstavili folklórne súbory, školáci aj škôlkari z Trnového a okolitých škôl. Jedným z vrcholov programu bol aj krst novej detskej knižky Lesní priatelia, ktorej autormi sú deti zo škôlky Včielka na Oravskej ceste v Žiline.
Každoročne sa na po-hodách odovzdávajú aj ocenenia osobnostiam Trnového. Tento rok získal uznanie Marek Vitos, mladý dobrovoľný hasič, ktorý vedie deti k športu a dosiahol mimoriadne úspechy na medzinárodných súťažiach. Druhé ocenenie si vyslúžila Edita Fusková, 93-ročná bývalá pedagogička, ktorá desaťročia formovala generácie Trnovcov. Tretie ocenenie putovalo skupine Farskí hudci, ktorí oživujú náboženské piesne a približujú ich moderným poslucháčom. „Je to partia, ktorá doslova svojou tvorbou láka ľudí do kostola,“ vysvetlil Juriš.
Nedeľný program pokračoval vystúpeniami známych kapiel Partia od Žiliny, Čonkovci, Feješovci a Pollux, pričom všetci interpreti s ľahkosťou roztancovali či rozospievali publikum a postarali sa o príjemný záver dvojdňových osláv.
Po-hody – tradícia, ktorá vznikla z výzvy
Ako vznikol názov „Po-hody“? Organizátori spomínajú, že hody v Trnovom sa pôvodne konali v apríli na sviatok sv. Juraja, patróna miestneho dreveného kostolíka. Počasie však bývalo nevyspytateľné a napokon aj pandémia COVID-19 v roku 2020 všetko zmenila. V roku 2021, za prísnych opatrení, sa hody presunuli na júl – k sviatku sv. Cyrila a Metoda, ktorým je zasvätený druhý kostol v Trnovom.
„Tak vznikli Po-hody – pretože prišli ‚po‘ pôvodnom termíne. A stali sa pre nás symbolom pohody po ťažkých časoch. Dnes s radosťou pokračujeme v tejto tradícii. Po-hody nie sú len oslavou, ale aj dôkazom, že po ťažkých časoch vždy príde niečo dobré,“ uviedli organizátori.