
Aj tento rok sa Žilina stane súčasťou medzinárodnej Noci literatúry. Literárneho večera, počas ktorého súčasná európska literatúra ožíva na netradičných miestach Žiliny. Práve dnes, v stredu 21. mája, od 17.do 20. h vás čaká šesť zastavení, šesť rozmanitých výberov z európskych diel a šesť hlasov, ktoré im vdýchnu život.
Témou tohto ročníka je „Backstage“ – zákulisie, skryté priestory, do ktorých sa bežne nedostaneme, hoci sú súčasťou známych a verejných miest. Miesta čítaní odhaľujú inú tvár Žiliny – tú tichšiu, ukrytú, neraz zabudnutú alebo neprístupnú.
A práve tam študentky zo Súkromného hudobného a dramatického konzervatória v Martine prečítajú úryvky z týchto diel:
HOLANDSKO - Wilma Geldof: Dievča s vrkočmi
Miesto: Pamätná izba Wrbu a Wetzlera
Adresa: Hollého 9
Číta: Romana Grofčíková
UKRAJINA - Artem Čapaj: The Ukraine
Miesto: Zborová sieň Evanjelického kostola
Adresa: Námestie Žilinskej synody 1290/1
Číta : Eliška Pokorná
NEMECKO - Elena Fischer: Billie
Miesto: Kaplnka Panny Márie Loretánskej na cintoríne
Adresa: Starý cintorín Martina Rázusa 1129/3, (vchod vedľa Gymnázia Veľká okružná, za Jazykovou školou Veľká okružná)
Číta: Dorota Uríková
TALIANSKO - Sasha Naspini: Čo to trepeš, Nives?
Miesto: Rajský dvor Kapucínskeho kláštora
Adresa: Mariánske námestie 23
Číta: Sára Uličná
SLOVENSKO - Ivana Gibová: Babička
Miesto: Meštiansky dom – Kancelária Pamiatkárskeho úradu
Adresa: Marinánske námestie 19
Číta: Liliana Ritková
ČESKO - Kristína Hamplová: Lover/Fighter
Smer Klub 77 (baskstage pre hudobníkov)
Adresa: Romualda Zaymusa 72
Číta: Timea Muráriková
Čítania prebiehajú paralelne v 30-minútových intervaloch (15 min čítanie, 15 min presun). Miesta čítaní sú vyznačené v brožúrach, ktoré dostanete na mieste, alebo si ich môžete vyzdvihnúť pár dní pred podujatím v Artfore. Na troch miestach je pripravené okrem čítania aj hudobné prekvapenie. Na iných zas zaujímavý výklad o histórii miesta. Viac neprezradíme, treba prísť naživo ????
Od 20. nezabudnite prísť do kníhkupectva Artforum, kde Noc literatúry uzavrieme ako sa patrí: kvízom, tombolou a dobrou spoločnosťou.
Už dnes, v stredu 21. mája o 17. h určite nezmeškajte otvorenie novej výstavy v Považskej galérii umenia s názvom VINCENTOV KABINET, ktorá obsahuje výber z diel Vincenta Hložníka zo zbierok Považskej galérie umenia v Žiline, Oravskej galérie v Dolnom Kubíne a Turčianskej galérie v Martine. Stovka natesno inštalovaných diel na pomerne malej ploche výstavného priestoru je paralelou Hložníkovej nesmiernej produktivity. Výstava predstavuje v rôznych technikách a médiách tematické okruhy, ktoré sa u Hložníka opakovali počas celého života.
Aktuálna prezentácia kurátorského výberu z Hložníkovej tvorby sa snaží vytvoriť príjemné a útulné prostredie. Miesto, kde môže návštevník spomaliť, zotrvať dlhé minúty, posadiť sa na pohovku a listovať niektorou z kníh ilustrovanou Hložníkom, detailne si obzrieť každý obraz, alebo na seba nechať pôsobiť Vincentovu nesmierne rozmanitú tvorbu ako celok.
Kurátorkou výstavy je Kristína Hermanová, architektúru a dizajn zastrešil Marek Mati.
VINCENTOV KABINET nájdete vo výstavných priestoroch na 1.poschodí, Sála D.
Diskusia v Rosenfeldovom paláci v rámci pásma GENIUS LOCI bude tentokrát venovaná téme Staromestských slávností. Zúčastniť sa jej môžete vo štvrtok 22. mája o 17. h.
Staromestské slávnosti v Žiline sú podujatím, ktoré sa počas svojej histórie zaslúžene stalo najväčšou a najočakávanejšou kultúrnou udalosťou celého severného Slovenska. Potvrdzuje to vysoká návštevnosť a obľúbenosť medzi obyvateľstvom. Veľkú popularitu získali slávnosti nielen u samotných Žilinčanov, ale aj návštevníkov mesta z blízkeho okolia. História Staromestských slávností sa začala písať v septembri v roku 1995. Pod názvom Žilinské trhy ľudových a umeleckých remesiel mohli Žilinčania na Štúrovom námestí vidieť krátky kultúrny program, zostavený väčšinou z vystúpení folklórnych skupín a prezentácie ľudových a umeleckých remesiel. Podujatie pripravilo Mesto Žilina v spolupráci so Zborom Žilincov, Regionálnym osvetovým strediskom a Živnostenským spoločenstvom. Odvtedy sa program a koncepcia slávností zmenili až do dnešnej podoby. Ako táto postupná transformácia prebiehala? Z čoho vychádzala prvotná myšlienka založenia tejto tradície? Dozviete sa v májovej edícii diskusie Genius Loci.
Hosťami moderovanej diskusie sú Veronika Tabačková, Ján Štofko a Lucia Šimo, moderátorom diskusie je Milan Hrbek.
V Čitárni súčasnej literatúry v mestskom divadle Žilina privítajú v stredu 21. mája o 18. h Ivanu Gibov a Petra Šuleja.
Ivana Gibová je jednou z najvýraznejších postáv súčasnej slovenskej literárnej scény, ktorá so svojou knihou Babička© vyhrala cenu Anasoft litera 2024. V knihe vytvorila "surový obraz dospievania protagonistky Magdy v tradičnej, hoci problémovej slovenskej rodine žijúcej na sídlisku vo východoslovenskom malomeste.“ Magda vyrastá spolu s bratom, otcom alkoholikom, poddajnou matkou a dominantnou babičkou. V pútavom príbehu sú načrtnuté viaceré ťažké témy rodinných tráum, avšak knihe nechýba humor, irónia, cynizmus.
Peter Šulej je spisovateľ a zakladateľ vydavateľstva drewo a srd, šéfredaktor časopisu o súčasnej kultúre a umení Vlna. Jeho vydavateľská značka publikuje súčasnú domácu a zahraničnú literárnu tvorbu. Všetky tituly sa vyznačujú obsahovou vitalitou, experimentom a inováciou po textovej i grafickej stránke. Prekladová literatúra pravidelne mapuje svetovú drámu a prózu. Za vyše 25 rokov svojej existencie vyšlo pod značkou drewo a srd do dvesto titulov a vydavateľstvo získalo pevnú pozíciu na slovenskej literárnej scéne.
Mestské divadlo tento týždeň uvedie obľúbenú komédiu Kaderníčky - v stredu 21. mája o 19. h a v sobotu 24. mája o 19. h ďalšiu z výborných a situačných komédií Neznášam ťa!
V Dome umenia Fatra dajú vo štvrtok 22. mája o 19. h Šancu mladým. Taký názov nesie tradičný koncert najlepších absolventov a študentov žilinského konzervatória a slovenských vysokých hudobných škôl, ktorí si overia svoje sily a sólistické schopnosti s orchestrom, tentokrát pod vedením medzinárodne renomovaného slovenského dirigenta Rastislava Štúra. Vypočujete si diela Carla Reineckea, Petra Iljiča Čajkovského a Wolfganga Amadea Mozarta.
Vo štvrtok sa začínajú očakávané Staromestské slávnosti trvajúce do sobotného večera. Nepremeškajte otvárací sprievod vo štvrtok o 15. h.
Tradične si budete môcť vo štvrtok a v piatok od 12.30 h na Mariánskom námestí pozrieť vystúpenia žiakov základných umeleckých škôl a detských folklórnych súborov. Koncerty pre vás odohrajú slovenské a české kapely a dokonca aj The Clayroad Company! z Belgicka! Tešiť sa teda môžete napríklad na THE PERFECT IGLOO, SATÉNOVÉ RUKY, AMPHIBIOS, SIMU, NOCADEŇ, DANA BÁRTU A ILLUSTRATOSPHERE či AYA, ktorá odohrá koncert spoločne S ŠKO ŽILINA.