Žilinský Večerník

18. jún 2026 | Vratislav
| 20°C

Zaujalo nás

V ovzduší dominuje peľ tráv a žihľavy. Najvyššie hodnoty namerali v Žiline

Peľová sezóna tráv pokračuje naprieč Slovenskom a najvyššie denné koncentrácie zaznamenali práve v Žiline. Alergikom môžu najbližšie týždne priniesť zvýšené ťažkosti, keďže peľ tráv zostáva najsilnejším alergénom obdobia.

18.06.2026 | 12:30

Trávy sú naďalej hlavným alergénom
V 24. kalendárnom týždni dominoval v ovzduší na území Slovenska najmä peľ tráv z čeľade lipnicovitých. Významne bol zastúpený aj peľ pŕhľavy, ktorá patrí medzi slabšie alergizujúce rastliny.

„V 24. kalendárnom týždni opäť dominoval v ovzduší na území Slovenska peľ tráv z čeľade lipnicovitých spolu s peľom slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Okrem peľu tráv a pŕhľavovitých sa v ovzduší vyskytoval peľ skorocelu, štiavu, gaštanu, bazy, lipy, mrlíkovitých , mrkvovitých a astrovitých,“ hovorí Lucia Rendlová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici, pod ktorý spadá aj koordinácia Peľovej informačnej služby.

Peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých pokračuje na celom území Slovenska. Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv zaznamenali monitorovacie stanice v Žiline, kde namerali 209 peľových zŕn na meter kubický vzduchu. Nasledovali Nitra so 142 a Bratislava so 109 peľovými zrnami na meter kubický.

Počasie ovplyvňuje koncentrácie peľu


Denné koncentrácie peľu boli počas uplynulého týždňa ovplyvňované ochladením, lokálnymi zrážkami aj búrkovou činnosťou. Práve tieto faktory spôsobili regionálne rozdiely v nameraných hodnotách.

Na väčšine územia Slovenska sa koncentrácie peľu pohybovali v nízkych až stredných hladinách. Výraznejšie zastúpenie mala aj pŕhľava. Jej najvyššie denné koncentrácie zaznamenali v Žiline, kde dosiahli 78 peľových zŕn na meter kubický vzduchu. V Trnave namerali 33 peľových zŕn na meter kubický.

Plesne dosahujú veľmi vysoké hodnoty

Okrem peľu rastlín zostávajú významným alergénom aj spóry húb, teda plesní. Najčastejšie sa v ovzduší vyskytovali rody Cladosporium a Alternaria.

Podľa odborníkov dosahovali ich denné koncentrácie veľmi vysoké hodnoty na celom území Slovenska, čo môže spôsobovať zdravotné ťažkosti citlivejším osobám.

Najbližšie dni prinesú pokračovanie peľovej sezóny

Podľa prognózy odborníkov bude peľ tráv dominovať aj v najbližších dňoch. Pokles koncentrácií môže lokálne spôsobiť najmä dážď a prechodné ochladenie.

„Pokles denných koncentrácií peľu môže byť lokálne ovplyvňovaný najmä zrážkovou činnosťou a ochladením. V ovzduší bude naďalej dominovať peľ tráv z čeľade lipnicovitých – najsilnejšieho alergénu najbližších týždňov,“ dodáva Lucia Rendlová.

Dreviny s vysokou produkciou peľu už podľa odborníkov dokvitli. V ovzduší preto prevažuje peľ bylín, predovšetkým tráv, skorocelu, štiavu a pŕhľavovitých rastlín.

Peľ agátu, bazy či lipy sa bude vyskytovať už len v nižších koncentráciách. Zároveň sa bude rozširovať spektrum kvitnúcich bylín a počas teplejších dní môžu stúpať aj koncentrácie spór plesní.

 

Autor: - r -

Zdroj: UVZSR

Foto: FB Úrad verejného zdravotníctva

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright © 2012-2026 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod