Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

31. október 2020 | Aurélia
| 8°C

Šport

Žilinu uchváti bežecký sviatok. Okrem športu má aj charitatívny rozmer

Žilinský mestský polmaratón napíše svoju ďalšiu kapitolu už v sobotu 19. septembra 2020. O celej akcii, prípravách, novinkách či očakávaniach sme sa rozprávali s organizátorom pretekov Tomášom Čelkom.

17.09.2020 | 11:09

Vaše podujatie môžeme zaradiť už medzi tradičné žilinské akcie. Kde beriete motiváciu neustále posúvať level pretekov vyššie a vyššie?

Presne toto bolo cieľom hneď pri prvom ročníku – zorganizovať v Žiline tradičné bežecké podujatie. Jednoducho nás to baví, teší nás, keď sa ľudia zapoja a všetci spolu vybehnú z námestia a vidieť ten dlhý rad bežcov. Máme pocit, že ľudia robia niečo pre seba a tým aj svojou troškou prispievame k ich zdraviu. No a úsmevy pretekárov tesne pred cieľom sú nadovšetko.

Na aké novinky sa môžu bežci aj verejnosť tešiť oproti minulému roku?

Posnažíme sa priniesť aj nejaké ďalšie športy, nech ľudia skúsia aj iné veci ako len beh. Hlavne nech sa deti nenudia. Dohodli sme sa s Detskou atletikou Slovenského atletického zväzu, že sa o deti niekoľko hodín postarajú a zasvätia ich do základov behu a atletiky. Navyše plánujú nainštalovať aj basketbalové koše. No a bežci si môžu skúsiť aj niečo rýchlejšie, lebo sme sa zaradili beh na 2,5 kilometra, a snáď sa nám podarí doniesť do Žiliny rýchlych bežcov a ľudia si pozrú, ako sa táto trať dá zvládnuť pod 8 minút v rámci exhibície. V každom prípade táto rýchla trať je ideálna pre mládežníkov, mamičky s kočíkmi, ktoré potrebujú trochu premazať kolieska. Exhibíciou budú tiež preteky v ťahaní áut. Každý si to bude môcť vyskúšať a otestovať svoje sily v ťahaní auta.

Mali ste menšie obavy, že podujatie sa bude musieť zrušiť?

Áno, no našťastie sa to nestalo. Sme pripravení aj na plán B, máme obmedzenia na 500 účastníkov, no máme ešte voľné miesta a kto má chuť, nech neváha a registruje sa. Samozrejme, bezpečnosť je absolútna priorita, preto sme zabezpečili dostatok dezinfekcie a máme aj špeciálne polmaratónske rúška.

Skúste nám predostrieť propozície podujatia, cenu štartovného i ďalšie špecifiká pre pretekárov.

Najviac vám napovie web zilina.run a tam je všetko podstatné. Jeden rok sme urobili chybu a nevyhlasovali sme vekové kategórie, ale len absolútne poradie. Bola to skutočne chyba. Tento rok budeme vyhlasovať v polmaratóne všetky vekové kategórie. Ostatné trate vyhlásime podľa prihlásených aj do vekových skupín. Pre najlepších máme finančné odmeny, napríklad aj za prelomenie rekordu. Celkovo rozdelíme takmer 1000 eur. Samozrejmosťou je diplom aj ceny pre pódiové umiestnenia. Uvidíme, či padne rekord, necháme sa  prekvapiť. Rekord polmaratónu bude honorovaný sumou 125 eur (muži – 1:09,29 s a ženy – 1:23,45 s), rekord desiatky 50 eur (muži – 34:55 s, ženy – 43:55 s), rekord päťky 30 eur (muži – 19:54 s, ženy – 20:10 s).

Trasa neprešla žiadnymi zmenami?

Trasa ostáva. Máme oficiálny certifikový polmaratón, ten sa meniť nesmie. Ďalšie trate 10,6 km a 5 km už nie sú certifikované. 2,5 km je jedno kolo mestom pre tých, čo sa chcú s behom začať kamarátiť. 

Na čo sa najviac tešíte vy osobne z pohľadu organizátora?

Na občerstvení to je určite štrúdľa, tá bude ultra exkluzívna. Tiež na stretnutie s množstvom priateľov a verím, že nám vyjde exhibícia a prídu nejakí tí rýchli bežci. Malo by to byť pekné pozeranie. Príde nás pozrieť aj Richard Varga, bežať by mala napríklad Kristína Lapinová.

Komu patrí vaše poďakovanie za pomoc pri organizovaní podujatia?

Celé sa to robí z nadšenia a za to ďakujem. Je to neuveriteľné a úžasné, že sa nájde pár ľudí, ktorí sú tu celý rok a zúčastňujú sa na tomto všetkom. Marek, Tibor, Veronika, Peter, Nikola, Ľubo, Robo. Každý niečo pridá. Založili sme tento rok novú bežeckú komunitu Zilina.run. Snažíme sa spojiť všetkých žilinských  bežcov. Ponúkame im spoločne tréningy, sme radi keď sa ktokoľvek pripojí, časom z toho bude aj bežecky klub. Veľké ďakujem patrí sponzorom a dobrovoľníkom i všetkým účastníkom, lebo nám dôverujú, že dokážeme pripraviť pre nich takéto preteky. Sme šťastní, že aj v Žiline sa behá, a veríme, že sa bude behať aj rýchlo.  

Aj tento rok ste sa rozhodli pre charitatívny rozmer. Komu chcete pomôcť počas aktuálneho ročníka?

Pomáhajú všetci bežci. Za každého účastníka posielame 1 euro na pomoc Petrovi Ďuricovi, atlétovi, ktorého rodinu stihlo obrovské nešťastie – požiar domu. Prosíme o pomoc všetkých cez transparentný účet – číslo účtu: SK45 0200 0000 0043 3036 3056 a treba zadať variabilný symbol: 1182020.

 

 

POZOR NA UZÁVIERKU CESTY 

Organizátori taktiež informujú o uzávierke cesty pred vlakovou stanicou. „Hviezdoslavova ulica až po kruhový objazd pri Lidli bude uzavretá. Autá sa tam medzi 13:45 – 16:00 nedostanú. Prosíme účastníkov dopravy o strpenie, pochopenie a aj fandenie našim športovcom.

Autor: - r -

Zdroj: PR

Foto: archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod