Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

28. máj 2020 | Viliam
| 7°C

Spravodajstvo

Fakulta riadenia a informatiky UNIZA pomáha nemocniciam

Priaznivci 3D tlače z radov študentov, absolventov a zamestnancov vyrábajú na 3D tlačiarňach kompletné ochranné štíty pre zdravotníkov, pretože je ich v súčasnosti nedostatok. Ochranné štíty sú určené pre zdravotníkov, aby boli chránení pri kontakte s pacientmi potenciálne nakazenými koronavírusom COVID-19.

05.04.2020 | 15:55

Myšlienka pomôcť v tejto zložitej situácii vznikla spontánne. Viacerí študenti i absolventi FRI UNIZA sa do tohto zaujímavého projektu začali zapájať individuálne, čo vyústilo do vzájomnej koordinácie na úrovni Fakulty riadenia a informatiky UNIZA.

Túto študentskú iniciatívu si pod svoje vedenie zobral Ing. Lukáš Čechovič, PhD., z Katedry technickej kybernetiky, ktorý v rámci výučby zabezpečuje predmet 3D tlač. Do študentskej iniciatívy pod jeho vedením sa aktuálne zapojilo viac ako 20 študentov zo študijných programov Informatika, Počítačové inžinierstvo a Informačný manažment.

Náklady na výrobu jedného štítu, bez započítania opotrebenia 3D tlačiarní, ľudských zdrojov, dopravy a čohokoľvek ďalšieho (t.j. len náklady na materiál, ktorý sa musí zakúpiť), predstavujú 5 eur. Prvú dodávku kompletných štítov realizovala Fakulta riadenia a informatiky UNIZA vo štvrtok 26. marca a ku dnešnému dňu boli dodané ochranné štíty v celkovom počte 240 ako dar pre Hornooravskú nemocnicu s poliklinikou Trstená, Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Žilina, SENIOR – Zariadenie pre seniorov a Domov sociálnych služieb, Vrútky, Ambulanciu rýchlej zdravotnej pomoci Turzovka.

Ďalšie ochranné štíty sú pripravené na svoju expedíciu.Na základe žiadostí, ktoré zdravotnícke zariadenia podali prostredníctvom iniciatívy Kto pomôže Slovensku (https://www.ktopomozeslovensku.sk/), bude najbližšie dni Fakulta riadenia a informatiky UNIZA vyrábať a dodávať ochranné štíty všade tam, kde ich potrebujú.


Vzhľadom na to, že sa nemocnice pripravujú vykonávanie odberov vzoriek pre testovanie osôb vo veľkom počte, žiadostí o dodanie ochranných štítov pribúda. V súčasnosti Fakulta riadenia a informatiky UNIZA eviduje viac ako 1500 žiadostí s prosbou o dodanie týchto štítov. Zamestnanci a študenti fakulty sa ochotne zapojili do tohto náročného boja s koronavírusom a v súčasnosti sú schopní, pri zapojení všetkých fakultných a vlastných tlačiarní, vyrábať 80 ks štítov denne.

Za účelom nákupu materiálu na výrobu ochranných štítov a pokrytie všetkých žiadostí o pomoc, sa študenti Fakulty riadenia a informatiky UNIZA, rozhodli vytvoriť prvú fakultnú crowdfundingovú kampaň, s cieľom vyzbierať potrebnú finančnú pomoc. Od 3. apríla bola úspešne spustená crowdfundingová výzva s názvom Fakulta riadenia a informatiky UNIZA pomáha nemocniciam. Potenciálni darcovia tak môžu prispieť na stránke: https://www.ludialudom.sk/vyzvy/7422.

Foto: Lukáš Čechovič

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod