Žilinský Večerník

20. júl 2024 | Iľja, Eliáš
| 23°C

Spravodajstvo

Krásu žilinského Sirotára podtrhlo množstvom svetiel

V piatok (23. septembra) presne o 21. 21 h rozsvietili zrekonštruovaný sirotár. Obnova nasvietenia historickej budovy stála približne 112-tisíc eur a je príkladom úspešnej spolupráce mesta, Žilinskej univerzity v Žiline, Slovenskej provincie rádu menších bratov kapucínov, reštaurátorskej firmy Re-art a Krajského pamiatkového úradu v Žiline. 

27.09.2022 | 10:21

ZAVŔŠENIE REKONŠTRUKCIE

Súčasťou podujatia bola aj hudobná klasika v podaní Slavonic Duo v zložení: Andrej Baran – husle, Adam Marec – gitara. Na slávnostné rozsvietenie prišli aj zástupcovia Krajského pamiatkového úradu. Fasáda kostola bola pritom dva roky zahalená lešením a jej osvetlenie považuje aj pamiatkar Vladimír Majtán za zavŕšenie reštaurovania exteriéru bývalého jezuitského kláštora. "Kostol bol osvetlený už od 90. rokov minulého storočia. Ale fasáda bola v havarijnom stave a rovnako jej osvetlenie bolo zastarané. Pri reštaurovaní fasády sa musela vymeniť celá kabeláž a elektronické zázemie pre svietenie. Dnes to zodpovedá štandardom osvetlenia architektúry v západnej Európe," podotkol.
NOVÁ FASÁDA

Zreštaurovanú fasádu na barokovom kostole a priľahlom kláštore jezuitov odhalili v auguste. Vrátila sa do pôvodnej tmavosivej farby kombinovanej s bielou. "Cítim radosť aj vďačnosť, pretože za obnovou osvetlenia stojí veľa ľudí, inštitúcií a túžba urobiť niečo dobré. Teším sa z toho, ako to vyzerá. Bol som prekvapený, pretože v projektoch na papieri to vyzerá inak ako v skutočnosti. Je to pekné," povedal koordinátor reštaurovania Tomáš Fusko.

 

Rôzne druhy svetiel

Počet inštalovaných svietidiel je 80 kusov. Priamo na čelných fasádach kostola a kláštora sú rozmiestnené dva druhy svietidiel, ktoré tvoria základné celoročné nočné osvetlenie objektov. Prvá skupina svietidiel – neutrálna biela – osvetľuje palistrády. Druhú skupinu tvoria svietidlá osvetľujúce okenné rimsy, jedná sa o teplú bielu. Keďže táto skupina svietidiel osvetľuje samotné okná v obytných priestoroch kláštora, je nastavená tak, aby sa automaticky každú noc vypla o 22. h. Iný druh osvetlenia tvoria svietidlá inštalované v zemi, ktoré sú osadené v montážnych a tesniacich boxoch. Jedná sa o neutrálnu bielu svietivosť. Napokon boli namontované svietidlá na stĺpoch verejného osvetlienia, ktoré majú zabezpečiť homogenitu rozloženia svetla dopadajúceho na fasády objektov. Tento typ svietidiel je vybavený špeciálnym svetelným režimom, tzv. RGB-W. Ide o simuláciu osvetlenia, ktorá dokáže navodiť rôzne farebné scény podľa želania. V súčasnosti sa vo svete svetelné scény volia pri rôznych príležitostiach alebo pamätných dňoch, napríklad deň Autistov volí modrú farbu.

 

Foto: Autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod