Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

24. január 2021 | Timotej
| 3°C

Spravodajstvo

NAŠA POVINNOSŤ

Editoriál šéfredaktora Žilinského večerníka - vianočné dvojčíslo 52,53 2020

21.12.2020 | 19:06

Najlepšie nápady vznikajú spontánne, a dnes si niečo naplánovať je skutočne zložité. A tak som v redakcii rozhodol, že viac strán s vianočnou tematikou nahradíme jednou poriadnou, no zato dostatočne autentickou. Bol by som nerád, aby naša vianočná charitatívna zbierka vo vás vyvolala pocit, že sa potrebujeme za každú cenu chváliť či zviditeľniť. Nikto z nás si mediálnu pozornosť nevyžaduje, nechystáme sa aktivizovať v politickom živote či urobiť toto gesto so zištným úmyslom, napríklad z finančného profitu. Aj tento rok nás naučil, že tie najkrajšie veci v živote sa nedajú zaplatiť, no treba ich emočne a zo srdca zažiť. Naším cieľom je inšpirovať každého z vás, kto si prečíta tieto riadky, aby ste aj vy nezištne pomohli. Nemusí to byť finančne, veď ani z tej našej vyzbieranej sumy sa nikomu nezatočí hlava... Avšak vidieť úprimné slzy radosti od neznámeho človeka, ktorého potešíte, je na nezaplatenie. Presne niečo také krásne a úprimné sme zažili v Diecéznej charite v Žiline od pracovníkov tohto zariadenia. Nebolo nič hrané, išlo o autentickú radosť.

 

Nie som zberateľom citátov slávnych osobností, veľa z nich aj tak rýchlo zabudnem, no v spojitosti s pomocou druhých mám v telefóne odfotený článok z jedného denníka. Známemu slovenskému moderátorovi zomrel malý synček a svetu poslal 20. februára 2019 tento krásny odkaz: „Prestaňte riešiť malichernosti, zla v tejto krajine bolo už dosť. Je povinnosťou zdravých, silných a mocných, úspešných, veľkých a bohatých, aby pomáhali malým, slabým, chorým, chudobným, tým, ktorí sú na našu pomoc odkázaní!“ Verím, že tieto slová aj vo vás vyvolajú väčší zážitok a priestor na zamyslenie, než by som vám mal adresovať frázy v duchu: „Šťastné a veselé Vianoce“. A aby toho nebolo málo, ďalší citát od jedného známeho žilinského Juraja mám paradoxne uložený v hlave: „Pomáhaj tam, kde dovidíš. Ak ďalej nedovidíš, nech pomáhajú iní.“ Milí čitatelia, vyzývam vás, aby ste neboli ľahostajní voči tým slabším, chudobnejším a aby ste hlavne dovideli ďalej než k susedovi, keď ráno otvoríte oči.

 

Ak sa podarilo po prečítaní týchto riadkov či celej strany prehovoriť aspoň jedného z vás, aby ste nezištne pomohli niekomu z vášho okolia, už to je úspech. Prosím, šírte to ďalej, nech inšpirujete aj ďalších ľudí. My všetci v Žilinskom večerníku sme mali dobrý úmysel. A ten je v živote najpodstatnejší. Preto vám okrem pevného zdravia do nového roka 2021 želám v každom vašom rozhodovaní mať snahu dobrého úmyslu, i keď konečný výsledok vplyvom rôznych okolností bude občas negatívny. Zabojujte o dobro, to sa vždy oplatí. Zároveň sa chcem poďakovať všetkým, ktorí náš Žilinský večerník podporujete a veríte, že to robíme so srdcom pre vás. Veľká vďaka!

 

Pomáhal aj Žilinský večerník

Od nápadu do finálnej realizácie to boli niečo vyše tri dni. Hold, na kávičke uprostred Mariánskeho námestia v Žiline máme dlhodobo akési výborné tvorivé miesto. Kolektív Žilinského večerníka sa rozhodol zorganizovať internú zbierku, ktorej výsledkom bola krásna suma 550 eur pre potreby Žilinskej diecéznej charity. Nezištne a zo srdca, to nám skutočne môžete veriť! Ešte viac veríme, že sme možno inšpirovali práve aj vás, aby ste pomohli vo svojom vlastnom okolí. Nemusí to byť ihneď finančne, snáď stačí milé slovo, pohladenie, úsmev či iný prejav lásky. Tak vám držíme palce, lebo práve o tomto sú nielen Vianoce, ale aj každý jeden deň v roku.


 

 

Autor: Juraj Vnuk, redaktor

Foto: Ľubomír Rendár

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod