Voľba po mesiacoch príprav
Proces voľby kandidáta na rektora Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) odštartoval ešte začiatkom decembra minulého roka. Návrhy na kandidátov bolo možné podávať do 6. marca 2026, pričom zoznam uchádzačov univerzita zverejnila o týždeň neskôr.
O post najvyššieho akademického funkcionára sa uchádzali dvaja kandidáti – súčasný rektor prof. Ing. Ján Čelko, CSc., a zástupca riaditeľa Výskumného centra UNIZA prof. Ing. Branislav Hadzima, PhD.
Pred samotnou voľbou absolvovali kandidáti viacero verejných diskusií. Predstavili svoje vízie rozvoja univerzity, venovali sa témam umelej inteligencie či budúcim stratégiám riadenia. Akademická obec ich mohla vidieť napríklad v GAMA klube či v Aule DATALAN, ale aj počuť v diskusii na študentskom Rádiu X.
Rozhodlo tajné hlasovanie
Samotná voľba sa uskutočnila v pondelok 30. marca 2026. Súčasťou programu bolo verejné vypočutie kandidátov, po ktorom nasledovalo tajné hlasovanie Volebného zhromaždenia.
Podľa predsedu Akademického senátu UNIZA, prof. Ing. Ladislava Janouška, PhD., získal dôveru akademickej obce prof. Ing. Branislav Hadzima, PhD., ktorý sa stáva kandidátom na rektora na funkčné obdobie od 3. júla 2026 do 2. júla 2030.
„Na záver dnešného zasadnutia Volebného zhromaždenia mi dovoľte poďakovať Vám za Vašu účasť. Moje poďakovanie rovnako patrí všetkým, ktorí prispeli k zabezpečeniu dnešného Volebného zhromaždenia. Zvolenému kandidátovi na rektora prajem kreatívne kormidlo v rukách, vynikajúcu posádku, pozitívny vietor v plachtách, prosperitu v každej vlne a úspešnú plavbu s vlajkou UNIZA,“ uviedol predseda senátu.
Vízia stojí na spolupráci
Novozvolený kandidát po oznámení výsledkov poďakoval za dôveru aj podporu. Obrátil sa nielen na svojich podporovateľov, ale aj na tých, ktorí mu hlas neodovzdali.
Vo svojej vízii zdôrazňuje význam spolupráce a otvorenej komunikácie: „Som hrdý, že som UNIZA. Je to náš spoločný domov talentovaných študentiek a študentov, zanietených pedagogičiek a pedagógov, špičkových vedkýň a vedcov. Viesť univerzitu znamená vytvárať podmienky, kde hlavným nástrojom je spolupráca a obojsmerná komunikácia s cieľom budovať budúcnosť univerzity, na ktorú budeme hrdí doma aj v zahraničí.“
Kandidáta na rektora ešte musí do funkcie oficiálne vymenovať prezident SR na návrh akademického senátu prostredníctvom ministerstva školstva.

