Žilinský Večerník

3. máj 2025 | Galina
| 9°C

Z regiónu

Tipy na víkend - skanzeny na Kysuciach i Liptove

Už tento víkend sa môžete vybrať na svadbu - do skanzenu v Pribyline! Ten ďalší vás radi privítajú vo Vychylovke, kde vám odprezentujú Jar v prírode.

02.05.2025 | 12:48

 

Oslava lásky a rodiny v pribylinskom skanzene  

Tak ako dnes, aj v živote našich predkov bola svadba veľkou udalosťou. Múzeum liptovskej dediny v Pribyline sa tematickým podujatím Liptovská svadba vracia k tým najkrajším, najemotívnejším a najveselším zvykom počas tradičnej svadby v regióne Liptov.

Svadobné rituály sú súčasťou bohatého kultúrneho dedičstva. „Niektoré svadobné zvyky, ako pýtanie nevesty alebo čepčenie, pretrvali dodnes. Naši predkovia im však prikladali hlbší význam. Prostredníctvom folklórnych skupín sa vraciame k týmto nádherným tradíciám,“ uviedla Silvia Vančová, vedúca oddelenia programov a marketingu Liptovského múzea.

Návštevníci si v sobotu 3. mája budú môcť okrem folklórnych vystúpení pozrieť výstavu tradičných svadobných odevov a doplnkov, ktorú obohatí odborný výklad kurátora Liptovského múzea Romana Brezinu. Svoj pohľad na svadby minulých čias ponúkne aj výstava historických fotografií liptovských neviest zo zbierok Jany Mládek Rajniakovej.

Malí návštevníci si v tvorivých dielňach vyskúšajú výrobu svadobných pierok, zatiaľ čo dospelí sa môžu tešiť na ľudových remeselníkov a predajcov ponúkajúcich kvetinové party, svadobné čepce a ďalšie tematické výrobky, ktoré dotvoria autentickú atmosféru dávnych svadobných dní.

K zážitku prispeje aj historický vláčik, ktorý počas dňa viackrát prevezie návštevníkov májovou prírodou v skanzene. Prvá jazda sa začne o 9:30 hod.       

Snímka: Liptovské múzeum - Múzeum liptovskej dediny skanzen Pribylina

 

Jar na dedine vo Vychylovke 

Už onedlho, v nedeľu 11. mája 2025, sa brány Múzea kysuckej dediny vo Vychylovke otvoria pre všetkých, ktorí chcú zblízka spoznať náročné, no dôležité jarné hospodárske práce na kysuckej dedine. Podujatie s názvom „Jar na dedine“, ktoré pripravilo Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ponúkne autentický pohľad na tradičné postupy prípravy pôdy a sejby, a to interaktívnou a zážitkovou formou pre rodiny s deťmi a širokú verejnosť so záujmom o históriu.
Preneste sa do čias, kedy sa s príchodom teplejších dní začalo obdobie intenzívnej práce na poliach, od ktorej závisela úroda a živobytie celej rodiny. Múzeum kysuckej dediny ožije ukážkami zručností a nástrojov, ktoré naši predkovia používali pri príprave na novú sezónu.

Už o 11:00 hod budete môcť sledovať ukážku orania s koňom, ktorá predvedie, ako sa tradične pripravovala pôda na siatie či sadenie. Bezprostredne nato si budete môcť sami vyskúšať ručné kyprenie pôdy s motykami a precítiť tak námahu spojenú s úpravou pôdy. Zaujímavá bude aj ukážka krájania sadbových zemiakov, tzv. šúplatiek, ktorá odhalí tajomstvo správnej prípravy zemiakov pred ich sadením.

Prečo sa vlastne zemiaky pred sadením krájajú? Dôvodov je hneď niekoľko. V prvom rade sa tak z jednej väčšej hľuzy získajú viaceré sadbové kúsky, čím sa efektívnejšie využije sadbový materiál. Dôležité je však vedieť, ako na to. Každý odrezaný kúsok musí obsahovať aspoň jedno, ideálne dve až tri takzvané očká – púčiky, z ktorých vyrastie nová rastlina.

Naši predkovia venovali tomuto úkonu veľkú pozornosť. Vedeli, že nesprávne rozkrojenie môže znehodnotiť sadbu a znížiť tak očakávanú úrodu. Počas ukážky vo Vychylovke sa dozviete, aké nástroje sa tradične používali, ako správne rezať hľuzy, aby sa nepoškodili očká a aká veľkosť sadbových kúskov je najvhodnejšia pre úspešné zakorenenie a rast.

Táto časť programu vám tak priblíži nielen praktickú stránku prípravy na sadenie zemiakov, ale aj odovzdávané vedomosti a skúsenosti, ktoré boli pre život na dedine nenahraditeľné. Príďte sa presvedčiť, že aj v takom zdanlivo obyčajnom úkone, akým je krájanie zemiakov, sa skrýva umenie a dôležitá súčasť tradičného hospodárenia.

Kľúčovým momentom programu bude o 13:00 hod sadenie zemiakov, kde si každý návštevník bude môcť prakticky vyskúšať, ako sa ručne sadili zemiaky do pripravenej pôdy. Nasledovať bude výsev jarných obilnín, pri ktorom uvidíte tradičný ručný spôsob siatia ovsa, jačmeňa či iných jarných plodín.

Pre malých pomocníkov je od 10:00 do 15:00 hod pripravený vzdelávací workshop „Malí záhradníci“. Deti si budú môcť zasadiť vlastnú malú rastlinku – bylinku, priesadu kvetu alebo zeleniny – do kvetináča, ktorý si ozdobia a odnesú domov. Tento workshop im priblíži základy pestovania a dôležitosť starostlivosti o rastliny.

Po ukončení náročnej práce na poli, o 14:00 hodine, príde zaslúžený oldomáš, teda, symbolické poďakovanie za vykonanú prácu spojené s príjemným posedením.

Podujatie „Jar na dedine“ je vynikajúcou príležitosťou pre všetkých, ktorí chcú pochopiť, aká náročná, no zároveň dôležitá bola práca našich predkov na poliach. Príďte a objavte s nami tradičné hospodárske postupy, ktoré formovali život na kysuckej dedine!

 

Autor: - r -

Zdroj: Múzeum liptovskej dediny - skanzen Pribylina, Múzeum kysuckej dediny

Foto: Kysucké múzeum v Čadci

Najnovšie vydanie
Predplatné
fpd

PublishingHouse

Vydavateľsťvo: PUBLISHING HOUSE a.s., Jána Milca 6, 010 01 Žilina, IČO: 46495959, DIČ: 2820016078, IČ DPH: SK2820016078, Zapísané v OR SR Žilina: vl. č. 10764/L, oddiel: Sa | Distribúcia: TOPAS, s. r. o., Slovenská pošta a kolportéri | Objednávky na predplatné: prijíma každá pošta a doručovateľ Slovenskej pošty | Objednávky do zahraničia: Slovenská pošta, a. s., Stredisko predplatného tlače, Nám. slobody 27, 810 05 Bratislava 15, e-mail:[email protected]. | Copyright 2012-2019 PUBLISHING HOUSE a.s. Autorské práva vyhradené. Akékoľvek rozmnožovanie textu, fotografií a grafov len s výhradným a predchádzajúcim súhlasom vedenia redakcie. Nevyžiadané rukopisy nevraciame, neobjednané nehonorujeme. Etický kódex novinára
Vyrobilo Soft Studio

zilinskyvecernik_monitor_prod