Žilinský Večerník

25. apríl 2024 | Marek
| 2°C

Spravodajstvo

Kasy niektorých samospráv budú tento rok prázdnejšie

Niektoré obce v našom regióne si nasledujúce mesiace budú musieť uťahovať opasky. Na podielových daniach od štátu získajú menej eur, aj keď evidujú nárast obyvateľov.

11.03.2013 | 14:41

ŽILINA. MOJŠ. DIVINKA. Hlavným príjmom pre mestá a obce na Slovensku sú dane z príjmov fyzických osôb. Z nich obce a mestá dostávajú podiel vo výške 70,3 percenta, ktorý sa rozpočíta na počet obyvateľov. Čím je počet vyšší, tým aj viac eur pritečie do obecnej či mestskej pokladnice.

Viac obyvateľov, menej peňazí
Ministerstvo financií zverejnilo prognózu na rok 2013. Starostovia niektorých obcí zostali nemilo prekvapení, keď zistili, že tento rok dostanú menej, hoci im počet obyvateľov stúpol. „V roku 2012 sme
dostali podielové dane k počtu obyvateľov k 1. 1. 2011. Tento rok to malo byť k 1. 1. 2012. Nevieme, čo sa stalo, ale dane na tento rok sa budú poskytovať podľa stavu k 1. 1. 2011,“ vysvetľuje starosta obce Mojš Štefan Svetko.

Obec Mojš registruje nárast obyvateľov k 1. januáru 2012 o 77 ako rok predtým. „Takto sme prišli asi o 20-tisíc eur. Mohli sme za to zaplatiť zimnú údržbu a verejné osvetelnie na nových uliciach
alebo vyasfaltovať jednu cestu,“ konštatuje bezmocne starosta.

Podobnú situáciu riešia aj v Divinke, kde počet obyvateľov stúpol o 36. „Touto zmenou sme v roku 2013 prišli približne o 6-tisíc eur, čím sme mohli mať pokryté výdavky napr. na značnú časť energií,“ hovorí starosta obce Michal Krško a dodáva:  „Na celej veci je zarážajúce najmä to, že takto závažný zásah do spôsobu výpočtu podielových daní nebol s obcami prediskutovaný a ani po schválení nariadenia vlády sme s touto zmenou neboli oboznámení. Dozvedeli sme sa to až vtedy, keď boli na stránke ministerstva financií zverejnené výšky podielových daní na rok 2013, pričom ešte v novembri nám boli doručené manuály k zostaveniu rozpočtu, kde o uvedenom nebola ani zmienka.“

Hlavy v piesku...
Vysvetlenie, ako to teda je, sme hľadali aj na rezorte financií. „Na základe rokovaní v rámci orgánov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) bol ministerstvu financií predložený návrh ponechať
počet obyvateľov pre jednotlivé samosprávy pre rok 2013 na úrovni roka 2012. Výsledkom týchto rokovaní bolo uznesenie vlády, ktoré bolo schválené na spoločnom zasadnutí vlády so záujmovými
združeniami samospráv, ZMOS a SK8,“ odpovedal tlačový odbor ministerstva financií.

Združenie miest a obcí Slovenska ale tvrdí, že oni zmeny neiniciovali. „Akceptovali sme len návrh na dočasnú zmenu nariadenia vlády pre rok 2013, ktorý predložilo ministerstvo financií na poslednom rokovaní k návrhu rozpočtu verejnej správy,“ uvádzajú na svojej webovej stránke.

Starostovia tušia, odkiaľ asi vietor fúka. „Po viacerých dopytoch nám nakoniec odpovedali, že išlo o podnet zo strany pár miest (najmä Bratislavy), kde počet obyvateľov značne klesol. Za to však nemôžu ostatné samosprávy, tak prečo by mali byť takto ukrátené?“ pýta sa starosta Divinky Michal Krško. Ministerstvo tvrdí, že zmenu realizovali len pre tento rok.

Michala Stehlíková

Snímka archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod