28. marec 2024 | Soňa
| 5°C

Saganovi nevyšiel úvod pretekov Okolo Švajčiarska

Peter Sagan súťaží od uplynulej soboty na pretekoch Okolo Švajčiarska, na ktorých obhajuje biely dres z bodovacej súťaže z minulého roka. Väčšina tímov síce nominovala svoje najväčšie nádeje na celkový úspech na Tour de France na súbežne konané preteky Critérium du Dauphiné, no aj tak sa dalo očakávať, že všetky tímy sa budú chcieť predviesť v najlepšej forme, nakoľko boj o nominácie na Tour stále nie je uzavretý.

11.06.2013 | 13:45

Prvou etapou bola krátka 8,1 km dlhá časovka v okolí letiska pri meste Quinto. Premenlivý silný vietor významne poznačil výsledky, keď pretekárom štartujúcim v druhej polovici štartového poľa výrazne zhoršil podmienky. Peter Sagan, štartujúci až medzi poslednými, obsadil aj napriek obrovskej snahe 40. miesto so stratou 35 sekúnd. Aj vďaka skorému štartu sa víťazom časovky stal Austrálčan Cameron Meyer. Nedeľná etapa mala viesť cez horský priesmyk Nufenen Pass vo výške 2478 m n. m., avšak kvôli nepriaznivým podmienkam v horách bol prejazd zrušený a etapa skrátená na 117,2 km.Etapa končila stúpaním do známeho lyžiarskeho strediska Crans-Montana, Peter v záverečnom stúpaní už nedržal krok s najlepšími a takticky šetril sily na ďalšie etapy, v ktorých mu dojazdy budú vyhovovať viac. So stratou takmer 11 minút ho klasifikovali v cieli na 103. mieste. Vďaka krásnemu nástupu kilometer pred cieľom si víťazstvo v etape vybojoval Holanďan Bauke Molema. O víťazovi zrejme rozhodne až záverečná individuálna časovka na 26,8 km v nedeľu 16. 6., ktorá preverí pretekárov v záverečných desiatich kilometroch stúpaním s prevýšením viac ako 900 m