Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

22. september 2023 | Móric
| 19°C

Zaujalo nás

Tipy na výlety: Na ľudovú nôtu

Slovensko má krásne ľudové tradície, ktorým sa mnohí venujú aktívne aj pasívne. V lete je možné navštíviť napríklad rôzne festivaly. Ak vám však prílišné davy návštevníkov nevyhovujú, máme pre vás skvelé tipy, ako spoznať naše korene vďaka architektúre, múzeám a výstavám.

27.08.2023 | 13:19

Čičmany – svetoznáme vzory
Kto by nepoznal obec Čičmany a jej prekrásne vzory, ktoré zdobia zachované drevenice? Časť obce je súčasťou Pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry, ktorú tvorí 115 objektov, z čoho je 36 národných kultúrnych pamiatok. V podstate stačí malá prechádzka obcou, ale určite odporúčame navštíviť aj expozície. Považské múzeum spravuje dve drevenice – dvojposchodový Radenov dom a oproti nemu dom č. 42. V oboch sa nachádzajú expozície o živote v Čičmanoch. Odporúčame aj návštevu malého múzea Na dreve maľované, ktoré vzniklo v roku 2021 v priestoroch bývalej krčmy. Nachádza sa tu viac ako 100 drevených svadobných truhlíc z celého Slovenska. V Čičmanoch sa konajú aj rôzne podujatia, napríklad v septembri tu bude tradičné stretnutie fujaristov.

Vychylovka – zaujme aj vláčik
V okolí Žiliny sa nachádza aj niekoľko skanzenov. Najbližší z nich je Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke v Novej Bystrici, ktoré tvorí 34 objektov. Nachádzajú sa tu rôzne pôvodné obytné domy z celých Kysúc, krčma, kaplnka, maštale, stodoly, aj mlyn. Okrem rôznych objektov návštevníka zaujme Historická lesná úvraťová železnica. Povoziť sa vláčikom po lese je lákadlom najmä pre deti. Úvraťový systém je jedinečný, umožnil prekonanie veľkého výškového rozdielu na krátkej vzdialenosti. Podobný systém nájdete na Orave a kedysi boli tieto dve časti železníc spojené. Počas leta sa v múzeu konajú rôzne akcie.


 Skanzen v Martine sa rozkladá na 15,5 ha.

 

Martin – všetko na jednom mieste
Rozľahlý skanzen v Martine na veľkej ploche ponúka ochutnávku z viacerých miest Slovenska. Múzeum slovenskej dediny v Martine je najväčšou prírodnou expozíciou na Slovensku. Areál sa rozprestiera na ploche 15,5 ha a nachádza sa tu okolo 150 stavieb z regiónov Orava, Turiec, Kysuce
a Liptov. Na jednom mieste si tak môže návštevník porovnať rôzne stavebné štýly, či príslušnosť k rozdielnym spoločenským vrstvám obyvateľstva. A môžete sa tu aj dobre najesť. Začiatkom augusta totiž znova otvorili krčmu z Oravskej Polhory, ktorá sa nachádza priamo v areáli múzea. Čo sa podujatí týka, môžete si 1. októbra zájsť na tradičný Michalský jarmok, ktorý sa z roka na rok teší čoraz väčšej obľube.

Zuberec – múzeum aj jaskyňa
Trochu ďalej od Žiliny, za to však v prekrásnom prírodnom prostredí Západných Tatier sa nachádza Múzeum oravskej dediny v Zuberci. Kedysi sa na tomto mieste nachádzali pasienky, múzeum tam začalo rásť v roku 1967. Stavby v múzeu sú väčšinou originály, ktoré pôvodne stáli v rôznych lokalitách na Orave. Zaujímavosťou tohto múzea je drevený kostol s cintorínom a márnicou. Počas leta sa tu koná niekoľko podujatí, zameraných na rôzne odvetvia remesiel. Po návšteve múzea sa môžete ísť aj príjemne ochladiť. Oproti skanzenu sa nachádza Brestovská jaskyňa. Je to jediná sprístupnená jaskyňa na Orave. Prehliadka trvá približne 50 min. Jaskyňa má dĺžku takmer 2 km, ale sprístupnených je len približne 500 m. Zážitok je ale zaručený.


V Budatínskom hrade sa nachádza stála expozícia drotárstva.

 

 

Drotária – bohatstvo remesla
Okolie Žiliny, ako aj oblasť Kysúc, sa môže pýšiť drotárskou ľudovou tradíciou. Toto remeslo bolo veľmi rozšírené a dodnes sa mu venuje viacero majstrov. Ak vás zaujíma drotárske umenie, máme niekoľko tipov, ako a kde sa o ňom dozvedieť viac. Východiskovým bodom bude Považské múzeum v Budatínskom hrade, kde je nainštalovaná stála expozícia drotárstva. Ďalšie múzeum sa nachádza vo Veľkom Rovnom a pamätná izba v Dlhom Poli. Vo Veľkom Rovnom sa je aj náučný chodník a pre cyklistov je možná Cyklotúra – Srdcom drotárie okruhom z Turzovky cez obe spomínané obce.

 

Autor: - r -

Foto: archív, P. Timko, PMZA

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod