Zeleň v meste nie je len estetickým doplnkom, ale ovplyvňuje kvalitu života všetkých obyvateľov.
Parky, stromy a trávniky znižujú teplotu počas horúcich dní, čistia vzduch a poskytujú priestor na oddych či stretnutia. V tomto roku sa v Žiline podarilo oživiť a doplniť zeleň na takmer 4 600 m² plochy. Medzi najvýznamnejšie úpravy patrila revitalizácia trávnikov pri vstupe do Sadu SNP, kde sa obnovili dve rozsiahle plochy s rozlohou takmer 1 400 m². Žilinská samospráva sa zameriavala aj na poškodené trávnaté plochy. Dohromady dali pracovníci do poriadku viac ako 3 200 m2 v rôznych lokalitách v meste.
Dôležitou súčasťou starostlivosti o mestskú zeleň bol aj aktívny boj proti inváznym rastlinám. Tie ohrozujú biodiverzitu a môžu byť nebezpečné pre zdravie či okolité porasty. Na mestských pozemkoch s rozlohou približne 2 hektáre sa podarilo tieto rastliny úspešne odstrániť alebo potlačiť kombináciou chemických prostriedkov a mechanického odstraňovania. Zapojení boli aj majitelia súkromných pozemkov, ktorých radnica informovala o prevencii a účinných opatreniach prostredníctvom letákov.
Okrem obnovy a ochrany trávnikov zabezpečovala samospráva aj pravidelnú údržbu zelene na plochách s rozlohou takmer 162 hektárov. V meste sa tento rok vysadilo až 123 stromov a 445 kusov krov. V záujme bezpečnosti boli odborne skontrolované dreviny v blízkosti škôl, škôlok a verejných parkov. Na stromoch sa vykonali odborné stabilizačné zásahy, ktoré znižujú riziko pádu konárov. Realizovali sa tiež špecializované výruby nebezpečných či chorých stromov a začala sa aj premyslená obnova prerastených krov, napríklad na ulici Matice slovenskej.
Na ulici Kálov boli pôvodné krovité dreviny nahradené novou výsadbou, ktorá lepšie zodpovedá aktuálnym potrebám a estetike priestoru. Novinkou tohto roka boli aj kvetináče umiestnené na mestských mostoch. Skrášľovalo ich až 1 752 letničiek. Obľúbenými sa stali aj kvetinové lúky, ktoré spájajú estetický dojem s ekologickým prínosom – poskytujú priestor pre opeľovače a prinášajú kúsok prírody priamo do mesta. „Starostlivosť o mestskú zeleň v Žiline si vyžaduje čas, dôkladné plánovanie aj odborný prístup. Neraz ide o náročný proces, ktorého výsledky sa prejavia až neskôr, no každý krok má svoj zmysel a prínos. O to viac ma teší, že sa nám v tomto roku podarilo množstvo práce, ktorá skrášlila naše parky, ulice aj sídliská. Postupne tak tvoríme mesto, v ktorom sa obyvatelia cítia lepšie a užívajú si kvalitnejší verejný priestor,“ povedal primátor Žiliny Peter Fiabáne.
Prispieť k čistejšej a krajšej Žiline môžu aj občania. „Pracovníci aktuálne odstraňujú opadané lístie na mestských pozemkoch a do tejto aktivity sa ešte stále môžu zapojiť aj dobrovoľníci. Každý, kto má chuť a čas pomôcť, nájde všetky potrebné informácie o postupe na našej webovej stránke. Všetkým, ktorí sa zapojili alebo tak plánujú spraviť, srdečne ďakujeme,“ doplnil primátor.
Starostlivosť o mestskú zeleň v Žiline pokračuje aj v jeseni. V najbližších dňoch chce samospráva strojovo vysadiť 21-tisíc cibuľovín na sídliskách Hliny a Hájik. Ďalších takmer 14-tisíc kusov vysadia pracovníci do nových záhonov manuálne, napr. na Štefánikovej ulici, ul. Kálov, Hlinách.
Aby si mestské priestory udržali atraktívny vzhľad aj v chladnejších mesiacoch, do mobilnej zelene na Mariánskom námestí, Námestí Andreja Hlinku a na Národnej ulici pribudnú rastliny s jesenným a zimným efektom. Už čoskoro budú tieto frekventované lokality zdobiť vresy, chryzantémy, skimie a ďalšie sezónne rastliny.



