Do žilinského kola sa zapojilo 18 súťažiacich z 9 stredných odborných škôl zo stredného a západného Slovenska. Pod Dubeň pricestovali študenti zo Žiliny, Trnavy, Nitry, Topoľčian, Zvolena, Liptovského Hrádku, Krásna nad Kysucou a Považskej Bystrice. Žilinu reprezentovali dve školy – SOŠ stavebná a hostiteľská SOŠ sv. Jozefa Robotníka.
Praktickou úlohou bolo vyrobiť darčekovú drevenú kazetu na víno podľa presného technického výkresu. Súťažiaci pracovali výhradne s ručným náradím a pripraveným materiálom. Na dokončenie úlohy mali sedem hodín, počas ktorých predviedli svoju zručnosť, trpezlivosť a presnosť.
Porota kládla dôraz na presnosť spracovania, kvalitu spojov, technologický postup a celkový vzhľad výrobku. Súťažiacich počas praktickej časti prišla podporiť aj predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová, ktorá ocenila význam odborného vzdelávania a podporu remeselných zručností u mladých ľudí.
Po vyhodnotení výsledkov sa víťazmi v kategórii jednotlivcov i družstiev stali žiaci SOŠ sv. Jozefa Robotníka v Žiline, ktorí tak obhájili minuloročné prvenstvo. Na druhom mieste sa umiestnili žiaci SOŠ drevárskej a stavebnej v Krásne nad Kysucou, tretí skončili zástupcovia SOŠ Trnava. Všetci medailisti si zabezpečili postup do celoštátneho finále.
Celoslovenské finále súťaže Skills Slovakia – Mladý stolár 2026 sa uskutoční v Topoľčanoch, kde sa najlepší mladí stolári zo Slovenska stretnú, aby predviedli svoje zručnosti a súťažili o tituly majstrov Slovenska.



