Žilinský Večerník

28. marec 2024 | Soňa
| 9°C

Filmová

Pandy vyhrali hlavnú cenu Fest Anče

Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča vyvrcholil v nedeľu 30. júna vyhlásením víťazov. Ocenenie Anča Award si odniesol slovenský režisér Matúš Vizár za film Pandy.

08.07.2013 | 13:41

ŽILINA. V dňoch 27. – 30. júna prilákal do Žiliny festival Fest Anča takmer 4000 divákov, čo je zatiaľ najviac v histórii festivalu. Okrem súťažných projekcií sa v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie, Mestskom divadle Žilina a v Ster Century Cinemas premietlo to najlepšie, čo sa v poslednom období vo svete animácie vytvorilo. Od celovečerných filmov až po krátkometrážne, videoklipy, snímky atraktívne pre bežných divákov, ale aj pre fajnšmekrov.

Väčšinu z premietnutých diel diváci nebudú mať šancu uvidieť v bežnej kinodistribúcii. „V programe 6. ročníka festivalu Fest Anča sme mali prvý raz medzinárodné fórum We Need to Talk About Animation, na ktorom sa stretli odborníci z oblasti animácie,“ prezradila riaditeľka festivalu Eva Pavlovičová. „Potešilo ma, že ľudia oň prejavili záujem a zaplnili sálu. To znamená, že sú takéto formy diskusie na Slovensku, rovnako ako aj v ostatných krajinách, dôležité. Aj preto budú súčasťou ďalších ročníkov festivalu.“


Ocenili odvážnu snímku Pandy


Medzinárodná porota v zložení Ulrich Wegenast z Nemecka, Michaela Pavlátová z Česka a Emma de Swaef z Belgicka prvý raz udelila hlavnú cenu študentskému filmu. Snímka Pandy je podľa nich „poburujúci, odvážny, zábavný a apokalyptický film s obrovskou energiou.“ Matúš Vizár si okrem hlavnej ceny honorovanej sumou tisíc eur prevzal sošku z dielne Braňa Laha.


„Do medzinárodnej súťaže sa prihlásilo až 964 filmov z rozličných kútov sveta od USA až po Arménsko, Čínu, Portoriko či Uruguaj,“ prezradil dramaturg festivalu Andrej Kolenčík. „Do úzkeho výberu sa napokon dostalo len 41 krátkych filmov a 25 videoklipov.“


Okrem hlavnej ceny porota udelila aj ocenenie najlepšiemu študentskému filmu. Soška Anča Student Award tentoraz pocestovala do Švajčiarska režisérovi Michaelovi Freiovi za snímku Zapoj a hraj (Plug & Play). „Pohybuje sa na hranici medzi spojením a kopuláciou,“ zhodnotil dielo v mene celej poroty Ulrich Wegenast. „Je to veľmi hravá animácia, ktorá nám predstavuje svet zástrčiek a zásuviek minimalistickým spôsobom. Ručne kreslený film o absurdnom digitálnom svete, v ktorom žijeme, o čiernej a bielej, o opozícii medzi áno a nie.“


A čestné uznanie ide...


Porotcov tento rok zaujalo v medzinárodnej súťaži množstvo vynikajúcich snímok. Aj preto sa rozhodli udeliť i Personal Special Mention. „Moje čestné uznanie udeľujem krásne nežnému krátkemu filmu,“ vyjadrila sa Emma de Swaef: „Exceluje svojou skromnou jednoduchosťou a dokonalým spracovaním.“ A ktorý to je? Nenápadná slza (Una Furtiva Lagrima) francúzskeho režiséra Carla Vogeleho. Podľa Ulricha Wegenasta: „Film Rabbitland je posolstvom v dobrom zmysle slova.“ Udelil teda jeho tvorcom Ane Nedeljković a Nikolovi Majdak ml. čestné uznanie „za použitie drsného obrazu a bizarných metafor. Rabbitland ukazuje, ako sa malé ružové zajačiky stali súčasťou zvrátenej demokracie.“Čestné uznanie Michaely Pavlátovej si prevzal čínsky tvorca Haiyang Wang za Double Fikret, ktorý je podľa porotkyne „hravý s čistou radosťou z predstavivosti.“


Pre víťaza detské šampanské
Tento rok súťažili aj filmy uvedené v detskej sekcii o cenu za najlepší animovaný film pre deti. A keďže dospeláci (ako vieme) ničomu nerozumejú, víťazný film Dokelu (Damned) režiséra Richarda Phelana vybrala špeciálna detská porota zostavená priamo v kinosále. Víťaz získal detské šampanské!

-mh-
Snímka Juraj Starovecký

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod