Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

25. september 2022 | Vladislav
| 5°C

Zaujalo nás

Telesne postihnutí súťažili v hre „boccia“

Klienti trinástich zariadení si zmerali sily v hre „boccia“ určenej pre telesne postihnutých. Išlo o prvý turnaj tohto druhu medzi poskytovateľmi sociálnych služieb v našom kraji.

16.05.2013 | 17:07

ŽILINA. Koncom februára sa v telocvični Spojenej školy na Rosinskej ceste uskutočnil 1. ročník turnaja v hre „boccia“. Na športovom podujatí sa zišli klienti trinástich sociálnych zariadení Žilinského
kraja. Populárny šport je určený pre tých, ktorí majú poruchu funkcie všetkých štyroch končatín a od roku 1984 sa zaraďuje medzi paraolympijské disciplíny.

Priekopníkmi sú Oravci
Hra je pôvodom z Talianska a pripomína petang. Spočíva v tom, že dva tímy si rozdelia dve sady farebných kožených loptičiek, ktoré sú naplnené pieskom a snažia sa nimi čo najviac priblížiť k jedinej bielej loptičke, ktorú na ihrisko hodí rozhodca. Podľa toho sa potom udeľujú body. Pravidlá tohto turnaja organizátori mierne upravili pre potreby klientov, medzi ktorými boli i mentálne postihnutí. „Samozrejme, je tu aj prvok súťaživosti, byť úspešným je pre každého človeka prirodzené. Naším cieľom ale nie je striktne dodržiavať pravidlá a za každú cenu zvíťaziť. Ide o to, aby sa klienti mohli uvoľniť a odbúrať vnútorné napätie i formou hry,“ vysvetlil Dušan Vlkolinský, riaditeľ Domova sociálnych služieb a zariadenia núdzového bývania v Dolnom Kubíne. Zariadenie je priekopníkom v tomto športe v našom kraji, žalo úspechy i na majstrovstvách sveta v Rio de Janeiro či na svetovom pohári v kanadskom Vancouveri.

Z premiérového ročníka v hre „boccia“ odchádzalo najspokojnejšie práve družstvo z Dolného Kubína. Druhé miesto patrilo Centru sociálnych služieb Trojlístok z Ružomberka a tretiu priečku obsadilo Zariadenie pre seniorov a domov sociálnych služieb PARK z Čadce. Zdenko Kelčik z Domu dôchodcov a zdravotne postihnutých v Likavke nebol vo víťaznom družstve, ale hra sa mu vraj pozdáva. „Trénovali sme s inými loptičkami a na inom teréne ako tu, nemali sme takúto športovú halu. Niekedy nám to nešlo podľa našich predstáv, ale niekedy zas išlo riadne,“ zhodnotil ešte po prvom zápase klient DSS.

Organizátorov pri usporiadaní turnaja inšpirovalo zariadenie z Dolného Kubína. „Prišli mladiství, dospelí i mladší seniori, ktorí mali chuť hrať a ktorí trénovali od decembra až doteraz. Som veľmi rada, že sa nám to podarilo, pretože keď vidím spokojné tváre účastníkov, mám aj ja pokoj v srdci. Týmto sa chcem poďakovať aj riaditeľke Spojenej školy na Rosinskej ceste Márii Wienerovej, ktorá na turnaj poskytla priestory telocvične. Športových hál s bezbariérovým prístupom je tu málo,“ dodala na záver Marta Pauková, riaditeľka Odboru sociálnych vecí ŽSK. <

Veronika Cvinčeková
Snímka autorka

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod