Tréning v podmienkach blízkych realite
Prvý praktický výcvik špecialistov prvého zásahu s CBRN látkami absolvovali účastníci v priestoroch Strednej školy požiarnej ochrany Ministerstva vnútra SR v Žiline. Cvičenie bolo zamerané na situácie, pri ktorých zasahujú jednotky v prostredí s výskytom chemických, biologických, rádioaktívnych alebo jadrových látok.
Počas výcvikového týždňa si účastníci osvojili a precvičili kľúčové postupy potrebné pri zásahoch v kontaminovanom prostredí. Súčasťou tréningu bola práca s CBRN látkami, správne postupy pri odbere nebezpečných vzoriek či manipulácia so žiaričmi a CBRN náhradami.
Dôraz na pripravenosť a dekontamináciu
Výcvik sa zameral aj na komplexné postupy dekontaminácie, ktoré patria medzi najdôležitejšie časti zásahu pri nebezpečných látkach. Príslušníci si jednotlivé scenáre skúšali priamo v praktických podmienkach, s dôrazom na reálne situácie a koordináciu počas zásahu.
„Výcvik prebehol v praktickej forme s dôrazom na reálne situácie, čím si príslušníci posilnili svoje zručnosti a pripravenosť na zásahy v náročných podmienkach,“ uvádzajú hasiči v príspevku na sociálnych sieťach.
Odborné cvičenia zvyšujú bezpečnosť
Podľa organizátorov majú podobné odborné tréningy významný prínos pre pripravenosť zásahových jednotiek. Pomáhajú zvyšovať odborné schopnosti príslušníkov a zároveň prispievajú k ochrane života a zdravia pri zásahoch s nebezpečnými látkami.
„Takéto odborné cvičenia významne prispievajú k zvyšovaniu odbornej pripravenosti jednotiek a k ochrane života a zdravia pri zásahoch s nebezpečnými látkami,“ dodávajú hasiči.






