Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

25. marec 2023 | Marián
| 10°C

Spravodajstvo

Záhradkové osady cítia krivdu, štát na nich pri kompenzácii cien energií zabudol

Už niekoľko mesiacov sužuje záhradkárov problém, ktorý pre väčšie záhradkové osady na Slovensku nemá riešenie. V období súčasnej energetickej krízy, keď sa štát snaží kompenzovať súkromné osoby, podnikateľské subjekty a verejnú správu, pozabudlo sa na záhradkové osady.

16.03.2023 | 12:15

Likvidačný štvornásobok

Nie je v silách a ekonomických možnostiach záhradkárov uhrádzať 4-násobnú cenu elektrickej energie oproti minulému roku. Je to pre nich likvidačná situácia. Záhradkové osady sú väčšie komunity, kde je spotreba elektrickej energie väčšinou nad úrovňou 30 MWh/rok. Z toho dôvodu patria k subjektom s neregulovanou cenou elektrickej energie,  kde dodávatelia elektrickej energie majú v súčasnosti cenníky okolo 470 €/MWh bez DPH. V týchto prípadoch sa jedná v jednotlivých záhradkových osadách o ročné zálohové platby ninimálne 25 000 €. 

Štát na nich zabudol

Záhradkové osady zostali bez podpory štátu. „Túto elektrickú energiu ale používajú obyčajní ľudia pre súkromné účely s orientačnou cenou okolo 0,70 €/kWh. Len v  Žilinskom okrese sa tento problém dotýka približne10 záhradkových osád, v rámci Slovenska sú ich rádovo stovky. Ministerstvo hospodárstva SR nám potvrdilo, že na finančné kompenzácie z vyhlásených výziev na dotácie nemáme nárok, čo pre záhradkové osady predstavuje veľký problém,“ opisuje bezvýchodiskovú situáciu predseda základnej organizácie Slovenského zväzu záhradkárov 28–41 Žilina  Igor Zachar. Podľa jeho slov pri jednaní s dodávateľmi elektrickej energie o znížení ceny, dostávajú sľuby, že sa o niečo pokúsia, no takmer vždy bez výsledku. „Počúvame odôvodnenia, že na to nemajú kompetencie. Zopár dodávateľov elektrickej energie síce znížilo jej cenu v tomto segmente, len prechod k nim nie je aktuálne možný. Zmena dodávateľa podľa platnej legislatívy je možná až k 1. Januáru 2024 a v našom prípade nie je isté, či to bude v tej dobe pre nás výhodné.


 

Nie sú podnikatelia

Základné organizácie Slovenského zväzu záhradkárov (ďalej záhradkové osady) sú organizačné jednotky občianskeho združenia Slovenský zväz záhradkárov, Republikový výbor zo sídlom v Bratislave. Všetky subjekty sú samostatné právne subjekty s prideleným IČO. Sú to subjekty, ktoré nevykonávajú žiadnu podnikateľskú činnosť, nevytvárajú zisk a hospodária len s príspevkami, ktoré získali od svojich členov. Väčšina záhradkových osád vznikla pred rokom 1989, z dôvodu starostlivosti o pôdu, ktorá bola pre jednotlivé družstvá ťažšie obrobiteľná. Z toho dôvodu sa  nachádzajú na okrajoch miest a obcí a v minulosti v týchto osadách elektrárne zriaďovali jedno odberné miesto. Jednotlivé záhradkové osady si vo vlastnej réžii vybudovali elektrickú sieť, aby bola elektrina dostupná pre všetky zriadené záhradky. Na základe skúseností distribučné spoločnosti v týchto osadách nepovoľujú budovanie individuálnych prípojok elektrickej energie z kapacitných dôvodov.

Tma na konci tunela

„Prvú zálohovú platbu máme uhradenú. Predstavovala 8-tisíc eur. Toľko sme platili za celý minulý rok, teraz je to len jedna zo štyroch platieb. Do elektrární som niekoľkokrát volal, konečne, po dlhom čase som dostal aj odpoveď na mail, no žiadna pozitívna správa v ňom nebola. Oznamoval nám, že keď ceny elektrickej energie kolíšu, nič lepšie nám nemôžu ponúknuť. V konečnom dôsledku žiadne riešenie pre nás nenašli. Zaplatili sme prvú platbu a čakáme. Nič iné nám neostáva,“ dodáva Igor Zachar.


 

Autor: - r -

Foto: archív

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod