Táto stránka využíva cookies. Používaním tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. ×

Žilinský Večerník

11. august 2020 | Zuzana
| 25°C

Kultúra

Žilina si na námestiach pripomenie 30. výročie nežnej revolúcie

Pri príležitosti tridsiateho výročia zamatovej revolúcie sa uskutoční v Žiline viacero podujatí. V meste si tak pripomenieme novembrové udalosti z roku 1989.

13.11.2019 | 09:27

Odstránenie komunistického režimu v bývalom Československu a nastolenie demokratického politického systému boli výsledkom novembrových udalostí z roku 1989, známych aj ako Nežná revolúcia. Masovým protestom predchádzal brutálny zásah Zboru národnej bezpečnosti proti manifestujúcim študentom v Prahe dňa 17. novembra 1989. Tieto udalosti si pripomenieme aj v Žiline. Informoval o tom hovorca žilinskej radnice Vladimír Miškovčík.


Neskoršie štrajky, ktoré vyvrcholili revolúciou spojenou s pádom politického zriadenia, priniesli Čechom a Slovákom slobodu, demokraciu a obnovenie ľudských práv. „Udalosti z novembra 1989 vnímam ako obdobie obrovských očakávaní a nadšenia. Aj cez všetky problémy, ktorými si naša krajina neskôr prešla, viem, že to bolo jedno z najlepších období, na ktoré by sme mali byť právom hrdí. Napriek politickej, odbornej či ľudskej nepripravenosti boli udalosti z roku 1989 to, čo zásadným spôsobom zmenilo našu krajinu,“ zhodnotil primátor mesta Žilina Peter Fiabáne.


Ako uviedol Miškovčík, nežnú revolúciu intenzívne prežívali aj Žilinčania. "Podľa zachovaných zápiskov z dobovej kroniky sa prvé zhromaždenie na podporu manifestácií študentov v Prahe uskutočnilo v utorok 21. novembra 1989 na Námestí V. I. Lenina (neskoršie Námestie Ľ. Štúra, dnes priestor OC Aupark) v Žiline. V podvečerných hodinách sa zhromaždilo niekoľko tisíc študentov vtedajšej Vysokej školy dopravy a spojov v Žiline. Označení boli trikolórami a v rukách niesli sviečky. Protesty v Žiline pokračovali aj 22. a 23. novembra 1989," pripomenul hovorca mesta a dodal, že k vysokoškolákom sa pridalo aj množstvo obyvateľov mesta, ktorí žiadali zmeny na najvyšších politických miestach. "K mikrofónu na tribúne pristupovali študenti, ale aj občania mesta, aby predniesli svoje príhovory. Približne 20 000 ľudí sa zhromaždilo aj dňa 27. novembra na žilinskom Námestí V. I. Lenina, aby podporili generálny štrajk. Vo večerných hodinách sa na Vysokej škole dopravy a spojov v Žiline stretli na spoločnom rokovaní predstavitelia Okresného výboru KSS, Miestneho národného výboru a zástupcovia Občianskeho fóra, čo bol zároveň oficiálny začiatok obmeny politických síl z Žiline," doplnil Vladimír Miškovčík.


Sériou kultúrnych a spoločenských podujatí si novembrové udalostí z roku 1989 pripomenie aj Žilina. Program, ktorý pripravila samospráva v spolupráci so žilinskými kultúrnymi inštitúciami, ponúkne výstavy, besedy, divadelné predstavenia či konferencie o Nežnej revolúcii. Mesto pozýva ľudí, aby si udalosti spred tridsiatich rokov prišli pripomenúť na námestia. Podobne ako v novembri 1989 sa budú môcť Žilinčania dňa 15. novembra o 17.00 hodine na podujatí s názvom 30 rokov po započúvať do piesní Karla Kryla, folkových skladieb v podaní Igora Cvacha či tvorby kapely Slobodná Európa. Na Námestí Andreja Hlinku vystúpia okrem nich aj umelci Nikita Slovák, Anton Popovič či Anton Šulík s pozdravom od Ruda Síkoru.

Autor: - r -

Zdroj: pmza

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod