
Živena bude oslavovať svoju činnosť väčším počtom výstav. Ako prvá je počas mesiaca marec otvorená výstava Háčkované inšpirácie. V posledných rokoch háčkovanie zažíva renesanciu. Návštevníci môžu vidieť háčkované šperky, mandaly, vianočné ozdoby a zároveň sa môžu inšpirovať ako dizajnovo a moderne využiť staršie práce. Výstava je sprístupnená v Dome Matice Slovenskej Žilina do 30. marca.
„Háčkovaniu sa v Živene venuje viacero žien. Na remeselných trhoch, ale aj tradičných veľkonočných a vianočných výstavách v Živene sa môžete stretnúť napr. s Monikou Hánovou, Jankou Matejčíkovou, Veronikou Pištekovou, Jankou Weberovou, Zuzanou Vnukovou, Darinou Hundákovou. Zvončeky, anjeli, zdobené kraslice, dekoratívne prestieranie, módne doplnky sú ich srdcovou záležitosťou. Niektoré členky sú v Živene od jej začiatku, t. j. 30 rokov, niektoré 10 – 15 rokov,“ spresňuje Janka Čerepová, predsedníčka Miestneho spolku Živena Žilina. Približuje tiež históriu tejto jemnej ručnej práce, s ktorou sa obšírnejšie môžete zoznámiť počas návštevy výstavy: „Háčkovanie sa v Európe rozšírilo koncom 16. storočia. Popularita začala však narastať až v 19. storočí s príchodom printových médií – časopisov a kníh. Háčkovaniu sa venovali predovšetkým ženy v domácnostiach. Uplatnenie našla v mestskom i dedinskom prostredí. Z okolia Žiliny je to napríklad obec Terchová. Ženy nosili biele šatky, ktoré boli vyšívané. Lemované boli jemnou háčkovanou čipkou z tenkej bavlnenej priadze.“
Nie je to tak dávno, keď sa základy háčkovania vyučovali v základných školách, a tak každá dievčina vedela pomocou háčika vytvoriť aspoň základnú „retiazku“. Dnes sa takéto ručné práce môžeme naučiť skôr od rodinných príslušníkov, prípadne z internetu, kde nájdeme množstvo návodov a postupov na výrobky od dekoračných obrúskov po dizajnové kabelky či postavy z animovaných filmov.
Háčkovanie je spôsob pletenia z jednej nite tvorbou očiek pomocou háčika. Škála štruktúr sa tvorí priberaním alebo uberaním očiek v radoch, spôsobom ich spletenia a spájania. Háčkované výrobky, dečky, šperky treba ošetrovať, aby ostali pekné po desaťročia. Po ručnom opratí sa výrobky naškrobia. Je to trochu aj o trpezlivosti, po naškrobení nasleduje tzv. vyťahovanie. Dečku je potrebné umiestniť napr. na polystyrénovú dosku a za pomoci špendlíčkov pekne vystrieť (vyťahať očká) a zafixovať, a už len necháme vyschnúť.
Rozkrášlite a rozvoniate si dom.