Žilinský Večerník

3. máj 2024 | Galina
| 19°C

Spravodajstvo

Šesť rodín zo zhorenej bytovky dostalo od mesta náhradné bývanie

Evakuované rodiny zo zhorenej bytovky na Bratislavskej ulici už majú svoje nové bývanie. Žilinská radnica taktiež predstavila zámery s bytovkou po požiari v tejto problematickej lokalite.

29.06.2021 | 08:15

REKONŠTRUKCIA ZA 500 TISÍC

Primátor Žiliny Peter Fiabáne pred médiami zdôraznil, že od pondelka 28. júna boli všetci obyvatelia vyhorenej bytovky presťahovaní do náhradného bývania. „Chcem zdôrazniť, že ak by išlo aj o inú komunitu ľudí, tak mesto je povinné pomáhať. Päť rodín sme presunuli na Bratislavskú ulicu a jednu rodinu na Solinky. Povinnosťou si bolo splniť záväzky voči mestu, čo nám určuje VZN. Dve rodiny mali vysporiadané záväzky pred požiarom, ďalšie štyri formou splátkového kalendára. Náhradné byty sú v adekvátnej kvalite.“ Zhorená bytovka prejde rozsiahlou rekonštrukciou. „Ideme rekonštruovaťtak, aby sme v adekvátnej cenovej kategórii mali ďalšie byty pre ľudí v zlej sociálnej situácii. Predpokladané náklady sa hýbu okolo 500 tisíc eur, no nechcem predbiehať. Nastane proces verejnej súťaže a musí sa suma dostať do rozpočtu,“ vysvetlil Fiabáne, pričom predostrel aj plán, ak by bytovka musela ľahnúť popolom. „Statik povedal, že ak odkryjeme podkrovie a stopy, tak to môže mať vplyv na ďalší vývoj. Sme stále nastavení, ak by bytovka išla dole, tak umiestnime novú stavbu kontajnerového bytu. Nie ako po poslednom požiari formou nešťastných unimobuniek. Naša dlhodobá predstava je, aby sme postupne menili fungovanie kolónie a získali tak návyky pre ich normálne fungovanie. Nie je to jednoduché, ale podľa mňa jedine správne rišenie, aby sme to udržali v normále.“

 

PRÍČINU POŽIARU STÁLE NEPOZNAJÚ

Záhadou stále zostáva príčina požiaru. Žilinská verejnosť špekuluje najviac s verziou, že išlo o úmyselný ľudský faktor, no primátor Fiabáne to nepotvrdil. „Žiadnu správu od hasičov či policajtov nemáme.“ Tretí požiar v tejto časti mesta by nemal nastať, mesto spravilo potrebné kroky. „Podkrovia ostatných bytových domov na Bratislavskej ulici boli zabezpečené, no nedá sa vylúčiť, že môže niečo podobné nastať.“ Našu redakciu zaujímal i pohľad primátora na hlasy žilinskej verejnosti, ktorú táto citlivá téma v rámci pomoci rómskej komunite rozdeľuje na dva tábory. „Mesto za dva a pol roka zmenilo prístup ku kolónii, spravil sa kus dobrej práce a ako všade inde na Slovensku je to komplikovaná komunita. Pracujeme s nimi, ľuďom sme ponúkli zamestnať sa v mestských Službách. Pracujeme s deťmi v školskom i mimoškolskom čase, funguje kvalitné komunitné centrum a ide sa ešte rozširovať. Viete, jednoduché je ľudí vysídliť do tejto lokality a nechať tak. Viem, aké sú ohlasy Žilinčanov na sociálnych sieťach, ale sme všetci ľudia a každý sa narodí v nejakom prostredí s nejakou farbou pleti. Nie je toto téma, ku ktorej by sa malo takto pristupovať. Dá sa z tejto cesty vyjsť úspešne, no treba s komunitou pracovať. Problémy máme aj v majorite, o tom nikto už nerozpráva, ako napríklad rastúca kriminalita. Sústredíme sa len na jednu skupinu, lebo to kričí viac a to je podľa mňa nesprávne.“

 

ŽIADNA SLÁVA

Nové bývanie sme si prišli overiť aj na samotnú Bratislavskú ulicu. Ochotný starší pán nám ukázal adresy piatich rodín, z ktorých bola ochotná rozprávať pred médiami len pani Mária Rozinová. „Je to horšie ako sme bývali. Máme dve izby, kuchyňu a to je všetko. My sme žiadali o byt už pred požiarom, napríklad včera sme zaplatili tri taxíky, aby nás tu presťahovali. Zas na druhej strane je to lepšie ako bývať v telocvični, ale nie je to bohvieaká výhra. Budem sa snažiť ísť znova na bytový odbor mesta Žilina a žiadať iný byt.“

Autor: Juraj Vnuk, redaktor

Foto: archív autora

Najnovšie vydanie
Predplatné
zilinskyvecernik_monitor_prod